Sosyal Medya Bağımlılığının Psikoloji Üzerindeki Etki ve Zararları
Çoğumuz gün içinde işte, evde, buluşmada derken aslında boş vakit buldukmu yapışırız hemen telefona. İnstagram'da kim ne paylaşmış, Twitter'da kimler neler yazmış, gündemde neler var... Toplumumuzun en büyük sorunu haline geldi telefondan, sosyal medyadan kopamamak. Peki bunun aslında psikoloji üzerinde nasıl bir etkisi var biliyor muyuz? Bilmiyorsak gelin bakalım, biliyorsak da bilgilerimizi taze tutalım...

Sosyal medya boş vakit dediğimiz o saatlerin çoğunu elimizden alır. Aslında boş vakit diye de bir şey yoktur. İnsan her boş vakit diye gördüğü zaman diliminde bir çok şey yapabilir. Kitap okuyabilir, haber bakabilir, yemek ve ya tatlı tarifi deneyebilir, temizlik yapabilir, giysi dolabını düzenleyebilir, arkadaşları ile buluşup vakit geçirebilir, spor yapabilir, temiz hava için yürüyüş yapabilir vs. Size aslında sosyal medya dışında bir çok boş vaktinizi dolduracak şeyler önerebiliriz. Sonuçta say say bitmez. Fakat kimsenin asla ve asla kopamadığı sosyal medya psikolojik rahatsızlıkların belki de sebebi, belirtisi bile olabilir. Özellikle şunu belirtmek gerekli ki ne kadar çok o ''boş zaman'' dediğimiz zaman dilimini sosyal medyaya ayırıyorsak kendimize olan saygınlığımızı da beraberinde öldürmüş oluyoruz, yada aza indirgemiş oluyoruz. Hatta bunun hakkında çalışmalar, araştırmalar bile yapılmış.

Bütün bunlarla beraber yapılan bir diğer araştırma ise depresyon ve sosyal medya arasında hem korelatif hem de sonuçsal bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu da şu demek oluyor ki aslında sosyal medya kullanan insanlar hem depresyona yatkın, hemde depresyondaki insanlar sosyal medyaya yatkın. Burda paralel olacak bir ilişki söz konusu diyebiliriz.

Sosyal Medyanın Fazladan Kullanımı Sonucu Bize Açtığı Olumsuzlukları Araştırma Dahilinde Şöyle Sıralayabiliriz:

  • Anksiyeteniz varsa tetikleyebilir ve ya böyle bir duruma yol açabilir.
  • Kıskançlık duygularınızda artış meydana getirebilir.
  • Uyku sorunlarına davetiye çıkarabilir.
  • Stresinizin seviyesini arttırabilir.
  • Sorumluluklarınızın ihmalliğine yol açar. Sorumluluklarınız önemli dahi olsa...
  • Fiziksel sağlık sorunlara yol açar.
  • Duygusal yorgunluk hissetmenizi sağlar.

Hal böyle iken bütün bu araştırmalar dahilinde size sunduğumuz maddelerin önem boyutunu algılayın ve bakın etrafınıza. Aslında telefon olmadan da hayattan daha fazla ve daha reel zevk alabileceğinize. Çevrenizi doğayı görün. Aktivite gerçekleştirin, planlayın. En azından 1-2 saat de olsa boş zamanınız da telefonları elden bırakıp kendinize , ailenize, dostlarınıza zaman ayırın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al