Uykusuzluğun Sebep Olduğu Ağrılar
Bazen uykusuz şekilde işe, okula, yetişmemiz gereken buluşmalara gideriz. Gideriz ama bir hayli de asabi, yorgun, halsiz hissederiz kendimizi.Yapılan araştırmalar ise uykusuzluğun sebep olduğu ağrıları ortaya çıkardı.

Uykusuzluk ve Ağrı Üzerindeki Bağlantı ve Ağrılarımız

Uykusuzluk bizi asabi ve yorgun yapmaktan ziyade vücudumuzdaki ağrılara da sebep olabilir. 

Uykusuzluk ve ağrı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalarda, uykusuzluğun acı toleransını düşürdüğü görülmüştür. Başlangıçta uykusuzluğunsadece kas ve eklem ağrılarına yol açtığı düşünülmüştür. Ancak bunlardan ayrı olarak aslında uykusuzluğun migren ağrısının tetiklenme riskini de artırdığı anlaşılmıştır. Uykusuzluk söz konusu olduğunda, insomnia‘dan muzdarip insanlarda görülen şikayetlerin ortaya çıkması, uyku eksikliğinin vücutta ölçülebilir, olumsuz etkilere neden olduğunun kanıtı kabul edilmiştir.

Ayrıyetten bel ağrısı şikayeti ile doktora başvuran hastaların uyku alışkanlıkları incelendiğinde, birçoğunun düzenli uyku döngüsünden yoksun oldukları görülmüştür. Bütün bunlar, uyku ve ağrı arasındaki ilişkinin araştırıldığı çalışmaların derinleşmesine yol açmıştır. Konu hakkında birçok araştırma yapılmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al