Kış Mevsiminde Kalp Krizi Riski Daha Çok Artıyor
Kalp krizini tetikleyen bir durumunda kış mevsimindeki soğuklar olduğunu biliyor muydunuz ? Doktorlar kalp krizi riskinin kış aylarında daha da yükseldiğini açıkladı. Kalp krizi ve daha farklı hastalıklar için hastahaneye gidip sağlık durumunuzu kontrol ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kışın kan basıncının yani tansiyonun daha yüksek seyretmesinin kalp ve damar hastalıklarını tetiklediği belirlendi. Kalp damarlarında ve diğer vücut damarlarında soğuğa bağlı spazm geçirilmesi, kan dolaşımının yavaşlaması, pıhtılaşmaya yatkınlığın artması da nedenler arasında sayılabilir.

Kış mevsiminde beslenme şeklinin değişmesinin de kalp hastalıklarını olumsuz yönde etkilediği belirtildi.Kışın gecelerin uzamasına bağlı olarak beslenme alışkanlıkları da sıklıkla değişir. Gece geç saatte; yemekyeme, tatlı, hamur işi, kızartma türlerinde ağır gıdaların daha sık tüketilmesi, fiziksel hareketlerin ve spor aktivitelerinin azalması, kilo artışı da kalp hastalıkları için olumsuz ve risk faktörü sayılabilecek durumlardır. Güneş ışınlarına daha az maruz kalınması nedeniyle kış mevsiminde D vitamini eksikliği de oldukça sık görülür. Son yıllardaki bilimsel çalışmalar D vitamini eksikliğinin kalp hastalıkları açısından risk oluşturduğunu göstermiştir. Kışın daha sık görülen grip, bronşit, zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları özellikle kalp hastalarında klinik durumu kötüleştirmektedir.

Kış aylarında kalp sağlığını korumak için tavsiyeler;

Kışın havaların soğuması ile sabah erken saatlerde yürüyüş yapılabilir, göğüs bölgesine doğrudan rüzgar, soğuk almaktan kaçınmalıyız.  Alışveriş merkezleri gibi kalabalık ve kapalı ortamlarda grip salgınlarının hızla yayılabileceği  göz önünde tutulmalı ve mümkün olduğunca yakınlaşılmamalıdırdurulmalıdır.

Özellikle düzenli beslenmeye uyumun devam ettirilmesini öneriyoruz. Yüksek karbonhidratlı, yağlı gıdalar ile hamur işi türü gıdaların tüketimi azaltılmalı, mümkünse akşam 19.00’dan sonra yemek yenilmemelidir. Akdeniz mutfağının temelini oluşturan zeytinyağı, sebze, meyve, balık ve tahıllardan oluşan diyet kalp hastaları için çok sağlıklıdır. Yazın olduğu gibi kışın da susuz kalmamak gerekiyor. Kronik kalp, akciğer ve yüksek tansiyon hastalarının mutlaka sonbahar başında grip aşısı olmalarını öneriyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al