Yazılım Dilleri ve Yazabilen Kişilerin Kazandığı Paralar
Evet yine sizinle çok merak edilen bir şeyi paylaşmak istiyorum.Çoğu yazılımcı oturduğun yerde çalışıyorsun kaç para kazanıyor olabilirsin ki gibi tepkilerle çokça karşılaşmakta.Bu yazımızda sizinle onu paylaşacağım.

1. C#

C#

Yeni mezun olarak 2,5 bin-3 bin TL gibi rakamlarda başlayıp kıdemli(senior) yazılımcı olduğunuzda 6-7 bin TL ye kadar maaş alabilirsiniz. Genellikle çalışılan sektör bankacılık, sigortacılık veya web olabilir. Türkiye’de oldukça yaygın istihdam imkanı mevcut.

2. Java

Java

Java programcısı yine 2.5-3.5 bin TL arasında yeni mezun olarak başladığı kariyerine 10 bin lira rakamlarına kadar kolaylıkla tırmanabilir. Enterprise uygulamalarda veya yine bankacılık, sigortacılık ve finans sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Oldukça fazla geliştirici açığı bulunmakta. Yalnız java programlama dilinin öğrenilmesi ve uygulanması C# programlama dilinden biraz daha zordur.

3. C/C++

C/C++

Başlangıç olarak 2.5-3.5 bin TL civarında işbaşı yapabilirsiniz. Türkiye’ de genellikle gömülü sistemler veya ödeme sistemlerinde istihdam edilirler. Savunma sanayi, bankacılık, finans, siber güvenlik gibi sektörlerde istihdam edilirler. İş bulmaları C# ve Java geliştiricilerine göre daha zordur. Kıdemlileri 4.5-6.5 bin TL civarı maaş alabilmektedir.

4. Web Developer

Web Developer

En çok maaşların oynak olduğu belli bir standardın verilemeyeceği bir alan. Başlangıç olarak benzer maaşlarla başlayıp, kabiliyetinize oldukça yüksek maaşlar alabilirsiniz. Diğer yandan kendizi geliştirmezseniz aynı şekilde 2.5-4.5 aralığında sıkışabilirsiniz. Web developerın en büyük avantajı kendi işini yapma konusunda diğer geliştiricilere nazaran daha şanslıdır. Gelir modeli, başlangıç sermayesi oldukça makul düzeyde tutulup iyi bir iş fikriyle yıldız bir startup sahibi olabilirsiniz.

Robotic Programmer mechatronicengineer.com

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al