Bolu'da Gezilip Görülecek En İyi Yerler!
Batı Karadeniz'de bulunan Tabiat'ın Kalbi olarak bilinen büyük şehirlere olan yakınlığıyla birlikte yılın dört mevsimi ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunan Türkiye’nin en popüler gezi rotalarından bazılarına ev sahipliği yapan Bolu, ülkemizin görülmeye değer, en keyifli tatil duraklarından biri. Bolu’da gezilecek yerleri sizin için derledik.

1-Abant Gölü

1-Abant Gölü

Dört mevsim doğada zaman geçirip, temiz havayı ciğerlerine çekmek isteyenler için klasik rotalar arasında yer alır Bolu Abant. Yılın hangi dönemi giderseniz gidin, muhteşem bir görsel şölen sizleri bekliyor olacak Abant Gölü ve çevresinde. Abant’a Bolu merkezden kısa bir yolculukla ulaşmanız mümkün. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

2-Yedigöller Milli Parkı

2-Yedigöller Milli Parkı

Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’den oluşan Yedigöller Bolu ilinde yer almaktadır. Çevresi yeşillikler ile kaplı Yedigöller tabii güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Yedigöller çevresinde trekking, piknik, gezi ve doğa fotoğrafçılığı yapmak mümkün.

3-Seben Gölü

3-Seben Gölü

Batı Karadeniz’in en büyük gölü olan Seben Gölü, Bolu il merkezine 32 kilometre uzaklıktadır. Abant Gölü’nden yedi kat büyük olan Seben Gölü, yapay bir göldür ve yapımına 2006 yılında başlanmıştır.

Turizme kazandırılan Seben Gölü, çevresindeki yeşilliklerle, mağaralara ve kaya evlere yakınlığıyla çok cazip bir noktadır. Aynı zamanda etrafında yaylaları da bulunmaktadır. Burada piknik yapabilir, dostlarınızla keyifli vakitler geçirebilir ve bol bol dinlenebilirsiniz. Bolu tatilinizde Seben Gölü tüm güzelliğiyle sizleri bekliyor olacak. Yeşilin ve mavinin muhteşem uyumuna tanık olacağınız göl, size tüm maharetini gösterecek. 

4-Akşemseddin Türbesi

4-Akşemseddin Türbesi

Bolu Göynük’ün mistik mekanlarından biri olan Akşemseddin Türbesi, 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine yapılmıştır. Kendisi, Fatih Sultan Mehmet’in hocalığını yapmıştır.

Türbe, Göynük’teki Gazi Süleyman Paşa Türbesi’nin avlusunda bulunduğu için kolaylıkla ulaşılabiliyor. Akşemseddin Türbesi’nin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Türbenin içerisinde Akşemseddin’in oğulları Fakih ile Nurihüda’nın da sandukaları bulunuyor.

1988 yılından bu yana her yıl Akşemseddin’i anma törenleri yapılıyor. Törenler genellikle Mayıs ayında gerçekleşiyor. O tarihlerde Göynük’te olacaksanız eğer, Akşemseddin Hazretlerini anma törenine katılmayı unutmayın.

5-Akkayalar Travertenleri

5-Akkayalar Travertenleri

Bolu’nun Pamukkalesi diye adlandırılan ve bölgesinde türünün tek örneği olan Akkayalar Travertenleri, mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerden biridir. Bolu-Mudurnukarayolunun güneyinde Çepni Köyü’nün batısındadır. Doğu-batı doğrultusunda 250 metre uzunluğundaki Akkayalar Travertenleri, doğal yapısını koruyabilmiş ve günümüze kadar gelebilmiştir.

Seben Gölü’ne ve çevresindeki diğer doğal güzelliklere yakınlığı sebebiyle, tam bir gezi noktası olan travertenleri hala gidip görmediyseniz, fırsat yaratıp mutlaka ziyaret edin. Akkayalar Travertenleri’nin bulunduğu noktada aynı zamanda piknik yapıp eğlenceli vakitler de geçirebilirsiniz

6-Karamurat Gölü

6-Karamurat Gölü

Karadeniz Bölgesi’nin muazzam güzellikteki coğrafyasına eşlik eden Karamurat Gölü, Bolu ilinin Mudurnu ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.Göl, çevresine harika bir manzara sunmakla kalmıyor, gelen her misafirini huzurlu atmosferinde dinlendiriyor. Karamurat Gölü’ne kolay ulaşabilmeniz için hemen yol tarifini verelim. Göl, Mudurnu ilçe merkezine 30 kilometrelik bir mesafede yer alır ve eski Akyazı yolu üzerinde bulunur. Aynı ismi taşıdığı Akyazı Köyü’ne ise oldukça yakın bir konumdadır.Gölün her üç tarafı da dağlarla çevrilidir ve içinde birçok tatlı su balığı yaşamlarını sürdürür. Göl, şehrin doğasının önemli bir parçası olmasına rağmen hala koruma alanı olarak ilan edilmemiştir. Bir şiir kadar güzel olan Karamurat Gölü, Bolu gezinizin en güzel parçalarından birini oluşturacak.

7-Gölcük Gölü

7-Gölcük Gölü

Bolu’nun merkezinde, ortalama 1217 metre yükseklikte bulunan ve doğal güzelliğiyle, sahip olduğu yeşil alanlarıyla koruma altına alınan Gölcük Milli Parkı her mevsim farklı bir tat bırakır misafirlerine.
Gölcük Milli Parkı, koruma altına alınmadan önce mesire yeri olarak adlandırılıyor ve çevre halk tarafından özellikle hafta sonları piknik için tercih ediliyordu. Fakat bu doğal manzaraların bozulmaması için 2011 yılında Milli Parklar Kanunu kapsamında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Günümüzde mesire yeri olarak ayrılan bölümde bir kafeterya, bir konukevi, bir mescit, dört WC, beş çeşme ve kır gazinosu bulunuyor. Tabiat parkının tamamı ise; gürgen, kayın ve göknar ağaçları arasında doğal bir peyzaj güzelliğe, yürüyüş parkurlarına, piknik alanlarına ve seyir teraslarına sahip.

Bir Bolu gezisine dahil edilmesi gereken yerlerden biridir Gölcük Milli Parkı. Her mevsim gidilebilir bir nokta olsa da, genellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret edilir.

8-Bolu Müzesi

8-Bolu Müzesi

Bolu ilimizin merkezinde bulunur. Bolu şehrinde müzecilik faaliyetleri 1975 yıllında başlamıştır. 1981 yıllında Bu müze hizmette açılmıştır. Müzede arkeoloji, Etnografya ve bahçe bölümü var. Müzede çok sayıda eser bulunur.

Bu eserlerler tarihi öncesi çağlardan başlayıp günümüze gelene kadar birçok medeniyet ve kültüre ait eser bulmanız mümkündür. Bolu’nun tarihi dokusunu görmek istiyorsanız sizi müzeye bekliyoruz.

9-Seben Kaya Evleri

9-Seben Kaya Evleri

Bolu’nun yeşilliklerle dolu bir ilçesi olan Seben, sadeceKaradeniz’in doğal güzelliğini sunmuyor, tarihi kalıntılarıyla da şehrin geçmişine ışık tutuyor.

Seben, il merkezine 54 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımı oldukça kolaydır. İl merkezinden yola çıkarak kaplıca yolundan gidip, Karacasu beldesini geçtikten sonra yol işaretlerini takip ederek Seben’e ulaşabilirsiniz. Seben Kaya Evleri, genellikle Solaklar Köyü’nde toplanmıştır. Buradaki kaya evleri Frigyalılar tarafından yapılmıştır. Frigyalılar, düşmanlardan korunmak için o dönemlerde kayaları oyarak ev yapmıştır. Turizm açısından da oldukça önemlidir Seben Kaya Evleri. Yıl içerisinde birçok turist tarafından ziyaret edilir. Batı Karadeniz’in şehirleri arasındaki Bolu’da tatil yapma planlarınız varsa, doğanın tadını çıkarırken Seben Kaya Evleri’ni de ziyaret edebilirsiniz.

10-Esentepe Kayak Merkezi

10-Esentepe Kayak Merkezi

Gerede ilçesine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. 1300 metre yükseklikte yer alan Esentepe Arkut Dağı Kayak Merkezi ulaşımı gayet kolaydır. Bu kayak merkezinde her seviyeye uygun kayak pistleri bulunmaktadır.

Ayrıca kayak merkezinde konaklama tesisleri bulunmaktadır. Gerede ilçe manzarasına sahip Arkut Dağı’nda harika manzara fotoğrafları çekebilir ve güneşin batışını izleyebilirsiniz. Ayrıca burada yaz aylarında piknik, çim kayağı ve gezi yapılmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al