Aşıklar Şelalesi'nin Büyüleyici Efsanesi
İzmir'in Dikili ilçesinde bulunan 'Aşıklar Şelalesi' mavi ve yeşilin buluştuğu etkileyici güzelliğiyle ziyaretçilerine doyumsuz anlar yaşatıyor. Adını iki sevgilinin hüzünlü aşk hikayesinden alan şelale, Ege'nin kalbinde gizli hazine gibi saklanıyor.

Nebiler köyünde bulunan saklı cennet Aşıklar Şelalesi, tabloları aratmayan eşsiz ve doğal güzelliğiyle görenleri hayran bırakıyor. Üç farklı şelalenin bulunduğu yaklaşık 1300 metrekarelik bölgede, tatilciler 'Saklı Mağara', 'Ağlayan Mağara' ve 'İkiz Mağara'yı aşarak, üstlerine sarı ve kırmızı boyalar sürülmüş taşları takip edip diğer şelaleye ulaşıyor.

Macera dolu yolculukta pek çok bitki ve hayvan türüyle de karşılaşanlar, doğanın eşsiz güzelliğinin tadını çıkarıyor.

Şelaleye gelenler büyülü manzaranın keyfini sürerek, nehrin içindeki banklarda ayaklarını buz gibi suda serinletirken, koronavirüs tedbirlerine uyarak, kalabalık tatil beldelerine kıyasla daha izole bir tatilin keyfini sürüyor.

Doğa tutkunlarının yanı sıra fotoğraf meraklılarını da cezbeden şelaleye gelenler, gördükleri doğal güzelliği ölümsüzleştiriyor. Aynı zamanda ziyaretçiler, yürüyüş ve piknik yapıp, bölgede bulunan tesiste vakit geçirerek zamanı en iyi şekilde değerlendiriyor.

4. İkiye bölünen çam ağacı iki aşığı içine almış

İkiye bölünen çam ağacı iki aşığı içine almış

Şelaledeki tesisin işletmeciliğini yapan Nezir Bayhan, "Burada 10 tane şelale, 6 tane mağara, 6 zindan, birkaç tane değirmen ve ne amaçla yapıldığını bilmediğimiz mezarlar var. Burada piknik alanları var. Gökyüzü ağaçlarla kaplı ve güneş yere düşmez. Kuzey Ege Otoyolu'nun açılmasıyla birlikte İzmir merkezine olan uzaklık 1 saate kadar düştü".

"Özellikle pazar günleri çok yoğun geçiyor. Hafta içi ise ortalama 150- 200 araba geliyor. Buranın tarihine baktığımızda, denizden uzak bir yaşam alanı olduğunu görüyoruz. Deniz kenarında ikamet etmek tehlikeli görülüyordu. Vadide ağaçların altında saklanıyorlardı. Ağaçlar yakacak olarak kullanılıyordu. Rivayete göre burada bir padişah yaşarmış."

"Padişahın kızı Yörük Ali'ye aşık olmuş. Her gün çam ağacının dibinde buluşurlarmış. Padişah bunu duyunca Ali'yi öldürmeye karar vermiş. Askerleriyle birlikte Ali'yi öldürmeye gelmiş. O anda çam ikiye bölünmüş ve iki aşığı içine almış. Bu yüzden burası 'Aşıklar Şelalesi' diye anılır. Daha sonra padişah bir mağaraya giderek ağlamış. Bu mağaraya da köylüler 'Ağlayan Mağara' olarak isim takmışlar" dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al