Ortalamaya Göre Daha Zeki Olan Bireylerin 7 Özelliği

Psikolojik rahatsızlık geçirdiğinizde, yalnızlığı daha çok sevdiğinizi farkettiğinizde, üşengeç olup kendinizi tembel sandığınızda belki de daha az zeki olduğunuzu düşündüğünüz olmuştur. Fakat durum hiçte öyle değil. Hatta size durumun tam tersi olduğunu bile söyleyebiliriz.

1.Psikolojik Rahatsızlıklar, Sorunlar

Son yapılan çalışmaların gösterdiği bir sonuçta zeki insanların duygu durum bozukluklarının yüksek zeka ile yakından bağlantısı olması. Çocukluk dönemindeki yüksek IQ seviyenizin genç, yetişkin döneminde bipolar bozukluk ile kendini göstermesi kaçınılmaz. Bu tespitler sayesinde yüksek zekaya sahip kişilerin duygu durum bozukluklarına daha yatkın olduğu sonucuna varılmıştır.

2. Kaygı Bozukluğu (Anksiyete)

Yüksek zekaya sahip bireylerin, kaygı bozukluğu(anksiyete) durumunu yaşamaları zeka seviyesi normalden daha az insanlara kıyasla daha fazladır. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre zeka ve anksiyetenin ilk insanların hayatta kalma şanslarını arttırmak için birlikte evrimleştiği tespit edilmiştir. Bu durumu bir tek sizin yaşadığınızı düşünüp zeka olarak normal insanlardan daha az seviyede olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.3.Yeni Fikirler

Psikolojik sorunlar ve anksiyete bir yana normal zeka seviyesinden daha yüksek zekaya sahip insanların bir diğer özelliği de yeni fikirlere olan yatkınlıklarıdır. Batıl inançların aksine zeki bireyler daha çok toplum düzenini sağlayacak fikirler üretmeye meyillidirler.

4. Yalnızlığı Severler

Zeki insanlar fazla sosyalleştiklerinde kendilerini huzursuz hissederler ve bu durumdan daha az tatmin olurlar. Sosyalleşmenin genel olarak insanları mutlu ettiği kanısıyla çelişen araştırma sonuçları modern mutluluk kavramıyla ilgili de ilginç bulguları ortaya koyuyor.

5. Zeki İnsanlar Geç Uyuyor

Toplumda bilinen her zaman erken yatmanın zeka için daha olumlu sonucunun olduğuydu. Bu tezi çürütmeden şöyle diyelim o zaman. Normal bireyler 23:41’de uyuyup 7:20’de uyanıyorsa, yüksek zekadaki bireyler  geceleri ortalama 12:29’da uyuyup,  7:52’de uyanıyorlar. Kısaca şöyle söyleyebiliriz, yüksek zekaya sahip bireyler daha fazla uyuyor.

6. Güven Duygusu

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre zeki insanlar güvenmeye daha yatkınlar. Araştırmacılar aynı zamanda güven duygusunun bireyi daha mutlu ve sağlıklı yaptığı yaptığını öne sürüyor.

7. Tembellik

Bildiklerinizin aksine tembellik zekanın göstergesi olabilir. Mc Elroy tarafından 2016 yılında yayınlanan bir araştırma tembel kişilerin düşünmekten daha çok zevk aldığını gösteriyor. Araştırmalar, düşünmek istemeyen kişilerin başka işlerle daha meşgul olduğunu ortaya koydu. Düşünmeyi seven insanlar ise aksine hafızasını geliştiriyor ve fazla düşündüğü için daha doğru kararlar alabiliyorlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

twitter takipçi hilesi smm panel