Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?
Telefonlarımız gün içerisinde adeta elimiz kolumuz olmuş durumda. Maske takıyoruz, ellerimizi dezenfektanla temizliyoruz fakat telefonumuzu dezenfekte ediyor muyuz?

Covid-19 salgınından dolayı tüm alışkanlıklarımız değişti. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunmamız gerektiği zaman ekstra titiz davranıyoruz. Maskelerimize dokunurken, eve girdiğimiz anahtarımızı temizlerken hep dikkatliyiz. Öyle ki, yeni nesil çamaşır makinaları su olmadan dezenfekte edebilen programlarıyla bizi cezbediyor.  Peki, gün içerisinde sürekli temas halinde olduğumuz telefonlarımızı dezenfekte etme konusunda o kadar dikkatli miyiz?

Telefonlar teknolojik aletler olduğu için birçok çekincemiz var bu konuda. Dezenfekte etmek isterken telefonumuzdan olmak istemeyiz. Ellerinizi eldivenle korusanız dahi, telefonunuzu korumanız için kesin başarıya ulaşmış bir yöntem yok maalesef. Tüm hayatımızı telefonumuzdan yönettiğimiz bir çağda, telefonumuzu elimize almadan gün geçirmemiz mümkün değil. 

Para, anahtar, kulaklık, cüzdan, güneş gözlüğü gibi telefonumuzun da kendimizi dezenfekte ettiğimiz anda dezenfekte edilmesi gerekiyor. Paralarını dahi yıkayan insanlar haliyle telefonunu temizleme konusunda kafa karmaşası yaşıyor. 

Telefonumuzu dezenfekte etmemizin iki yolu var. Birincisi daha fazla önerilen bir yöntem fakat uygulama açısından pratik bulunmayabilir. Telefonumuzu dezenfekte ederken kesinlikle şarj oluyor durumda olmaması lazım. Diğer önemli nokta ise; telefon kılıfımız. Telefon kılıfımızı ve telefonumuzu ayrı ayrı dezenfekte etmemiz gerekiyor.

İlk yöntem klasik olarak su, sabun ve mikrofiber bez üçlüsü. Malumunuz su ve sabun bu sürecin vazgeçilmezleri arasında. Öncelikle, telefonumuzu kılıfından çıkararak bir kağıt havlu üzerine yerleştirin. Mikrofiber bezimizi su ile ıslatarak bir miktar sabunla buluşturalım.  Nazik bir şekilde telefonumuzu ve kılıfını temizleyelim. Unutmayın antiseptik, dezenfektan gibi ürünler telefonunuza zarar verir. 

İkinci yöntem ise, çoğu kişinin kullandığı güvenilirliği tartışılır bir yöntem. Telefonunuzu yine kılıfından çıkarın ve mikrofiber bezinize kolonya dökerek ikisini de silin. Kolonyanın uçuculuğu sebebiyle daha güvenilir bir yöntem olduğu söylenebilir. 

Her iki yöntemde de telefon girişlerinize su ve kolonya kaçmamasına özen gösterin. Suya dayanıklı telefonlarda bile zaman zaman problem yaşandığını göz önüne alırsak bu önemli bir nokta.

Telefonunuzu dezenfekte etmeden önce ayrı bir kağıt havlu üzerine koyun, temizledikten sonra aynı havluyu kullanmayın. Telefon ve kılıfınızı mikrofiber bezle kurulayın. 

Farklı yöntemler de mevcut ama bunlar pratik olarak uygulayabileceğiniz yöntemler değil. UVC ışınlarıyla ve yüzde 70 isopropil mendillerle de dezenfekte edebilirsiniz. Pandemi sürecinde bu yöntemleri pek sık kullanabileceğiniz söylenemez. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al