TELEFON VE BİLGİSAYAR GÖZLERİ BOZAR MI? 6 HATADAN KAÇININ
Yaşamımızın çoğunu telefon, tablet ve bilgisayarda harcıyoruz. Özellikle telefon her dakika bizimleyken, film ve ya işlerimiz için de bilgisayarı kullanıyoruz. O halde sizlere önerebileceğimiz 6 hatadan kaçının…

1.Gözlerinizi Kırpmayı Unutuyorsunuz

Teknolojik aletlerle o kadar iç içeyiz ki göz kırpma sayımızda bu durumda yüzde 75 oranında azalıyor. Bu durumda ise çıkan sağlık sorunları göz kuruluğu, gözlerde yanma, batma, kızarıklık ve bulanık görme olarak kendisini gösteriyor. Önlem alınmadığı taktirde sorunlar daha da büyümeye başlıyor. Size tavsiyemiz her 20 dk da bir 20 saniye gözlerinizi dinlendirin.

2. Telefon Ekran Işığı Gözlerinizi Yoruyor

Özellikle akşamları telefonlarımızın, bilgisayarlarımızın ya da tabletlerimizin parlaklığını azaltırız. Hatta o kadar azaltırız ki okumaya çalışırken nerdeyse şaşı gibi olursunuz. Buradaki önemli detay parlaklığı iyi ayarlayabilmek. Ekran parlaklığı çok kısık olduğu zamanlarda okumayı güçleştiriyor ve gözleri de ciddi oranda kötü etkiliyor.

3. Seviyeye Dikkat Etmemek

Özellikle iş yerinde işi bilgisayar olan kişi bilgisayarın gözden ne kadar uzak olduğuna, durduğu ekran seviyesine kadar oldukça dikkatli olması gerekiyor. Bilgisayar ekranının gözlerinizin hizasının altında olmasına, ayrıca ekranın 50 cm mesafede bulunmasına dikkat etmek gerekiyor. Ve ekranın çok yukarıda bulunmaması gerek.

4. Su İçmeyi İhmal Etmek

Vücudumuzun yaklaşık olarak yüzde 60’ı sudan oluşurken su oranı azaldıkça da gözyaşı üretiminde de azalma meydana geliyor. Günde 3 litre su içmek sadece vücudumuzu olumlu anlamda etkilemiyor. Aynı zamanda gözlerimiz de bu durumdan payını olumlu anlamda alıyor. Su ihtiyacını çay ve kahve ile de karıştırmayın. Aksine o tür içecekler gözlerde daha fazla kuruluğa yol açıyor.

5. Gözlerinizi Isı ve Neme Karşı Koruyun

Klima ve kaloriferlerin bulunduğu ortamda nemde olmadığı için gözlerde iyice kurulur yaşanır. Klimayı ayarlarken nem oranına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. İdeal olan nem oranı ise 55 civarında olması gerekir.

6. Gözlerinize İyi Bakın

Göz Hastalıkları Uzman Dr. Evren Baca gözlere iyi bakılmadığı hakkında : “Göz muayenesinin düzenli yaptırılması çok önemli. Oysa gözlerle ilgili şikayetler çoğunlukla günlük hayatın yoğunluğuna bağlanıyor, hekime görünmek ihmal edilebiliyor. Gözünüzle ilgili şikayetiniz olmasa bile yılda bir kez mutlaka göz kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyin. Gözlerinizde kuruluk olduğunda suni gözyaşı ile gözün nemi takviye edilebilir. Ancak göz kuruluğu tipine göre ihtiyaç duyulan gözyaşı damlasının içeriği değişkenlik gösterdiğinden, öncelikle hekiminize danışarak suni gözyaşı damlası temin etmekte fayda var. İçinde koruyucu madde olmayan formları tercih etmek gerekiyor” diyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al