Saçlarımız Neden Dökülür?
Genelde aşırı bir saç dökülmesi yaşadığımız durumlar direk kanser damgasını vururuz. Aslında saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Tedavi olmadan önce de hangi tip dökülme olduğunu bilmeliyiz. Eğer saçlarınız dökülüyorsa ilk önce dermatoloğa danışmalısınız. Dermatolog size hangi tip sorundan ötürü saçlarınızın döküldüğünü söyleyecektir.

Genetik Faktörler

Bazı insanlarda hatta özellikle erkeklerde ki saç dökülme oranının %50'si genetik olarka geçmektedir. Bu durum ileri ki yaşlarınızda fazlalık gösterip kel kalmanıza sebep olabilir. Toplumun genelindeki saç dökülmesinin nedenleri arasında da erkek tip hormona duyarlı dökülme görülür. Eğer erken yaşınızda saç bakımına başlarsanız saç dökülme oranınızı en aza indirebilirsiniz.

Deri Problemleri

Özellikle Sedef hastalığı, egzama, akne, liken hastalığı, aşırı yağlı deri, mantar hastalığı gibi deri problemli hastalıklar deriyi etkilediği için saç dökülmelerine neden olabilir. Deri problemleriniz tedavi edilirse bu durumda saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Yanlış Beslenme Alışkınlıkları

Saç tellerimiz canlı olduğu için besine ihtiyaç duyarlar. Az su tüketiminde, fazla karbonhidrat tüketiminde ve yetersiz beslenme durumunda saç dökülmesi ile karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Vitamin ve Minarel Eksikliği

B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleri  yeterli miktarda almazsak eğer saçlarımız dökülür. Saçın en çok ihtiyacı olan bu vitamin ve minarellerdir. Demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltacaktır.

Hormonal Sebepler

Adet gecikmesi, gebelik, aşırı akne, kilo problemi ve aşırı yağlanma gibi problemler saçlarda yoğun dökülmelere sebep olabilir. Bu sorunlarınızı doktora gidip kan tahlili olursanız ortaya çıkan problemler çözüldükten sonra tekrar sağlığınıza ve saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

Çeşitli Hastalıklar ve İlaç Kullanımı

Adet gecikmesi, gebelik, aşırı akne, kilo problemi ve aşırı yağlanma gibi hastalıklar için kullanılan ilaçlar ağır yoğunlukta olduklarından ötürü saç dökülmelerini tetikler.

Stres Depresyon

Stres ve depresyon sadece vücudumuzun dengesini alt üst etmekle kalmaz. Aynı zamanda saçlarımızı da döker. Eğer bu tür problemleriniz varsa psikoloğa danışabilirsiniz. 

Kozmetik Etkenler

Saçlarınız için kullandığınız boyalar, saçlarınıza uyguladığınız aşırı ısıda fönler, saçlarınızı sıkı bağlamak, iç bonelerde saçlarınızda dökülmeye sebep olabilir.

Troid Hormonları

Troid bezleri iyi çalışmadığı durumlarda saç dökülmelerinize davetiye çıkarır. Kısa süren tedavi sonrasında saçlarınız eski sağlığına kavuşacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al