Paleo Tarzında Beslenme Nedir ?
Atletlerden bloggerlara , doktorlardan diyetisyenlere herkesin sık sık bahsettiği paleo tarzı beslenme ile ilgili detayları sizler için araştırdık. Paleo tarzı beslenme nedir ? Paleo Beslenmenin faydaları ve zararları nelerdir? Detaylar biliniyo'da.

Paleo diyeti aslında geçmişte atalarımızın yediği yemekleri yemek olarak düşünülebilir.  Paleo diyeti'nin içeriği genel olarak doğallıktan yana beslenme anlamına geliyor.

Siz paleo diyeti yapmak istiyorsanız tüketmeniz gereken yiyecekler et, sebze, meyve ve fındık fıstık gibi kabuklu yemişler olmalı. 

Diyete devam ettiğiniz sürece uzak durmanız gereken bazı yiyecekler de var elbette. Bu yiyecekler arasında tahıllar, bakliyat, şeker, sütlü ürünler, alkol ve tabii ki tüm paketli gıdalar var. 

Paleo diyeti yaparak daha sağlam, daha sağlıklı, çok daha fit ve enerjik olabilirsiniz. Bu sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için  yemeniz gerekenler ve yememeniz gerekenler olarak listeliyoruz.

Paleo Diyeti Yaparken Yenmesi Gerekenler

• Serbest dolaşan, doğal çimle beslenen hayvanların et, yumurta, organ ve kemik ilikleri. Civa oranı düşük deniz balıkları

• Her türlü taze, doğal sebze ve meyve

• Çiğ fındık, fıstık, badem, ceviz, çekirdek gibi kabuklu yemişler. Tercihen suda bekletilmiş olarak

• Hindistancevizi yağı, avokado, zeytinyağı, tereyağı, kuyrukyağı gibi doğal, sağlıklı yağlar

Paleo Diyeti Yaparken Yenmemesi Gerekenler

• Tüm tahıllar. Yani buğday, pirinç, yulaf, mısır, arpa, bulgur, çavdar gibi tüm tam tahıllar ve bunların unları ile yapılan ekmek, makarna, pasta, çörek ve benzerleri

• Tüm baklagiller. Yani fasulye, nohut, mercimek, bakla ve benzerleri

• İşlenmiş şeker

• Alkol

• Peynir, yoğurt gibi sütlü ürünlerin tamamı

• Tuz

• Ayçiçeği, margarin, mısır, soya gibi bitkisel kaynaklardan rafine yağlar

• Bütün paketli gıdalar ve kola, gazoz gibi tüm hazır içecekler ve meyve suları

Paleo Diyetlerinin Olumlu Ve Olumsuz Yanları

Paleo Diyetlerinin Olumlu Ve Olumsuz Yanları

Paleo beslenme tarzının en olumlu tarafları:

• Fabrikada değil, tarlada yetişen kaliteli, besin değeri yüksek, doğal gıdalara yönlendirmesi. 

• İşlenmiş şekeri, hazmı zor glüten içeren tahılları ve paketlenmiş ürünleri beslenmeden tamamen çıkartmayı teşvik etmesi

• Acıkınca yemek, yeterine uyumak gibi doğayla uyumlu alışkanlıkları teşvik etmesi. 

Bu beslenme tarzını benimseyerek bağışıklık sistemi bozuklukları, huzursuz bağırsak sendromu veya gıda hassasiyetinden kaynaklı sağlık problemlerini çözen pek çok kişi var. Yapılan küçük ölçekli araştırmalar tansiyonu düşürdüğü, kilo verdirdiği ve iyi kolesterol HDL seviyesini yükselttiğini de gösteriyor. 

Eksilerine gelince… Paleo diyetinin temelini oluşturan atalarımız ne yerse onu yeme fikri pratikte uygulaması kolay bir fikir değil. Örneğin mağara adamlarının avlayarak yedikleri hayvanların eti, bugün satın alınan antibiyotik verilmiş, taze çim yerine tahıllarla beslenmiş, hormonlarla büyütülmüş, katkı maddeleriyle işlenerek sucuk sosis haline getirilmiş hayvanların etinden oldukça farklı. Ayrıca bu beslenme şekli o kadar çok gıda grubunu yasaklıyor ki uzun dönemde sürdürülebilir olması zor. Sağlık açısından pek çok faydası bulunan baklagilleri ve glüten içermeyen tam tahılları da yasaklayarak metabolizmanın yavaşlamasına, kabızlık sorunlarına yol açma riski var. Önerilenden yüksek miktarda protein ve doymuş yağ tüketimi böbrek ve kalp sorunlarına yol açabilir. 

Hey selam, ben Biliniyo Editörü! Sizler için içerikler hazırlıyor ve paylaşıyorum. Umarım biliniyo.com'da keyifli vakit geçiriyorsunuzdur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al