Dünyada Bulunan En Nadir Göz Renkleri
Çevrenizde en basitinden bulunan göz renkleri muhtemelen mavi ya da kahverengidir. Peki bunlar dışında eşsiz göz renklerinden bahsetsek... Şimdi göreceğiniz göz renkleri dünyada görebileceğiniz en nadir göz renkleri olarak geçmektedir.

1. Heterokromya ve Anisocoria Göz Rengi

1. Heterokromya ve Anisocoria Göz Rengi

Belki de hiç duymadığınız bu göz rengi görmedikleriniz arasında da yerini alabilir. Heterokromya ve Anisocoria göz rengi dünyanın sadece %1'inde yer alır. Genellikle bireyde iki farklı göz rengi durumudur. Heterokromi iriste azalmış pigmentler sonucunda meydana gelirken anizokori, pupillerin arasında ki boyut farkından kaynaklanmaktadır.

2. Kırmızı, Pembe ve Mor Göz Rengi

2. Kırmızı, Pembe ve Mor Göz Rengi

Albinizm ve irisin içerisine kan sızmasına bağlı görülen kırmızı yada pembe gözler, dünyada eşi benzeri neredeyse %1 ihtimal olan gözlerdir. Her ne kadar albinolar pigment eksikliği dolayısıyla açık mavi gözlere sahip olsalar da ,  bazı aynı türlerde mor , pembe ya da kırmızı tonlara sahip olabilirler.

Bu duruma en çok yatkın albinizm kişileri mor menekşe ya da oldukçu morumsu bir göz rengine sahip olurlar. Albinizm olmayan kişilerde bu rengi görmek lens dışında neredeyse imkansızdır.

3. Gri Göz Rengi

3. Gri Göz Rengi

Bu tondaki göz rengine sahip kişiler genellikle Kuzey veya Doğu Avrupa kesimlerinde bulunurlar. Gri göz rengine dünyada sahip kişiler %1 oranındadır. Bu eşsiz göz rengi genellikle açık mavi tonları ile karıştırılmaktadır.

4. Yeşil Göz Rengi

4. Yeşil Göz Rengi

Az miktarda melanin ve sarı stromaya yansıtılan ışığın saçılması ile meydana gelen yeşil tonlaması, dünya nüfusunun %2'sini kapsamaktadır. Son derece nadir görülen bir renk tonudur. İçerisinde yeşilin her tonunu barındıran bu renge çevrenizde sahip olan kaç kişi vardır sizce?

5. Kehribar Göz Rengi

5. Kehribar Göz Rengi

Kehribar göz rengi genellikle ela göz rengi ile karıştırılmaktadır. Ela hem kahverengi tonlarına hem de yeşil tonlarına sahipken kehribar göz rengi düz ve tek renk tipine sahiptir. En nadir bulunanlar arasındadır ve oldukça parlak bir renktir. Melanin sayesinde kehribar rengini alır. Hayvanlarda görülme olasılığı yüksek olan bu renk insanların sadece %5'inde görülür.

6. Ela Göz Rengi

6. Ela Göz Rengi

Ela göz rengi diğer göz renklerine kıyasla daha fazla karşılaşma olasılığınızın olduğu göz rengidir. Ne kadar sık karşılaşsanızda dünyada sadece %5'lik dilimde vardır. Göze çok renkli bir görünüm kazandıran irisin dış kısmında yer alan melanin konsantrasyonuna sahiptir. Bazen bu renk kahverengi ile karıştırılabiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al