Koronavirüs Geçirdikten Sonra Yaşananlar Nelerdir? Koronavirüsün Etkisi
Koronavirüs geçirip atlatanların üçte birini uzun süreli sağlık problemleri bekliyor.

Dünyayı etkisi altına alan korona virüsün kalıcı etkisinin olup olmadığı hakkında araştırma yapıldı. Korona virüs sebebi ile hastaneye götürülen en az üç hastadan birinin, çoklu organ problemi ve bozulan akıl sağlığı gibi uzun süreli sağlık problemleri yaşadıkları ortaya çıktı.  Koronavirüs sadece hastalık zamanında değil, iyileştikten sonra da vücutta kalıcı hasarlar bırakıyor. 

İtalya ‘ın 143 hasta bireyden oluşan çalışmasında, korona virüse yakalananların aşağı yukarı yüzde 90 ‘ının iyileştikten 2 ay sonra kalıcı semptomlar gösterdiği ortaya çıktı. Koronavirüsten dolayı hastaneye kaldırılanların üçte birinde ileri zamanlarda kalıcı semptomlar görüldüğü açıklandı. En sık rastlanan semptomlar nefes darlığı, eklem ağrıları, göğüs ağrısı ve yorgunluktur.

Uzun Zaman Sonra Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar

Bazı hastaların hastaneden ayrıldıktan aylar sonra çeşitli şikâyetlerle geldikleri belirlendi. Araştırılıp incelenen hastaların yüzde otuzunda sıklıkla görülen semptomlar kaygı, depresyon, travma, nefes darlığı ve yorgunluktur.

2 ay sonra semptomlar ortaya çıkıyor

Korona virüsten dolayı hastanede yatmış hastaların taburcu olduktan sonra yarısından fazlasının 60 gün sonra çeşitli semptomlar yaşadığı ortaya çıktı. Çin, İngiltere ve Fransa ‘dan yapılan üç araştırmada ise korona virüse yakalanmış hastaların yüzde 25 ila 30 ‘umun korona virüsü atlattıktan haftalar sonra uykularında problem olduğunu ve uyku bozukluğu yaşadıklarını gösterdi. 

Acil Olarak Üzerine Düşülmesi Gerekiyor

Nature Medicine dergisinde yer alan incelemede elde ettikleri sonuçlar, devlet yöneticilerinin konu hakkında çok fazla çalışma yapmasını gerektiren acil bir duruma işarettir.

Uzmanlar “Alınan sonuçların buzdağının sadece bir bölümü olabileceği” uyarısını yapıyor. Araştırmacı kişiler, virüse dair daha çok araştırma yapılması, yaşamı değiştiren ve kalıcı semptomları tedavi ederken sıkıntı yaşamamak için fazla sayıda klinik açılmasının çağrısını yaptı. Ağır vakalarda, araştırmacı kişiler, virüsün diğer organları da etkilediğini ve bunun kardiyovasküler bir rahatsızlık ve kronik inflamasyon gibi türlü komplikasyonlara sebep olduğunu gösterdi.

Hey selam, ben Biliniyo Editörü! Sizler için içerikler hazırlıyor ve paylaşıyorum. Umarım biliniyo.com'da keyifli vakit geçiriyorsunuzdur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al