Hangi Yaz Meyvesi Ne Kadar Tüketilmeli
Yazın gelmesi ile birlikte oldukça leziz yaz meyveleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Soğuk, bol sulu yaz meyveleri iştah kabartıyor. Meyve tüketimi sağlıklı fakat yine de bu meyveleri tüketirken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bu konu ile ilgili uzman görüşlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mürdüm Eriği

Antioksidan özelliği bulunan mürdümeriği; bağışıklık sistemini güçlendirir, tansiyon ve kolesterolü dengeler.Bunun dışında kan şekerini ve kemik sağlığını da olumlu etkiler.  Bir porsiyona yaklaşık olarak denk gelen ortaboy 4 adet Mürdüm eriğinin tüketilmesi uygun olmaktadır.

Malta Eriği - Yeni Dünya

Malta eriği, Hem meyvesinde hemyapraklarında bazı bileşikler içerir Bu sayede geleneksel tıptakullanılmaktadır yüksek ateş bronşit öksürük gibi durumlarda tercih edilir.Ortalama olarak 8-12 adet kesilmesi ishal, hazımsızlık ve baş ağrısı gibişikayetleri önleyecektir.  

Yeşil Erik

Yeşil erik sağlık üzerinde oldukçafaydalıdır. Antioksidan ve ülser etkilerinin yanı sıra kemik sağlığı ve hafızaüzerinde de etkilidir. Meme kanseri hücrelerinin artmasını ve kolon kanserihücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olmaktadır. Mide asit oranınıarttırarak olumsuz sonuçlara yol açmaması için tek seferde en fazla 10 tanetüketilmesi uygun olmaktadır. 

İncir

Tatlı bir meyve olması nedeniyle, incirde porsiyon kontrolü sağlamak biraz zor olmaktadır. Günlük olarak 2 adet incir tüketmek kolesterolü düşürme açısından oldukça faydalıdır.  Günde en fazla 2 porsiyon yani 4 adet tüketilmelidir. 

Kiraz

Özellikle diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar için faydalı olan kiraz, günde 12 adet tüketilmelidir. Aşırı tüketilmesi halinde ishal ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Karpuz/Kavun

En çok tüketilen yaz meyveleri arasında yer alan karpuz ve kavun yazın soğuk ve sulu meyveleriarasında yer almaktadır. Günlük C vitamini ihtiyacının önemli bir kısmınıkarşılamaya yardımcı olur. Karpuz 4 üçgen dilim, kavun ise 6 üçgen dilim olaraktüketilmelidir.                         

Yaz meyvesi tüketimi lezzetli seçenekler sunduğu kadar doğru oranlarda tüketildiğindesağlık yönünden oldukça etkilidir. Uzmanlar tarafından verilen tavsiyelere göretüketerek hem lezzetli hem sağlıklı bir tüketim gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al