Gözlerde Çapaklanma Neden Olur?
Her sabah uyandığımızda neden gözümüzde çapak biriktiğini hiç merak etmiş miydiniz? Maalesef ki her sabah başımıza gelen bu olay görüntü bakımından da bir hayli rahatsızlık verici. Sümüksü bir yapıda olan çapak hele birde gözde fazla kaldığı zamanlar daha da koyulaşır. Bazı zamanlar ise göz kapaklarınızı açmanızı engelleyecek raddeye kadar gelebilir. Peki bu durum neden olur?

Çapaklanma Neden Olur?

Gözyaşının genelde uyuduğumuz saatler göz kapağı vasıtasıyla kapalı kalma durumunda gözlerde kuruluk yaşanır. Bu durumda sonucunda çapak meydana getirir. Fakat bunu gün içerisinde yaşayan insanlarda var. Genelde uykudan uyandığımızda oluşan çapak normal karşılanırken gün içerisinde yoğun miktarda oluşan çapak pekte sağlık açısından iyi görülmez. Böyle bir durumda hekime başvurmanız önerilir.

Gözün çapaklanmasına sebep olan aslında bir kaç neden vardır. En sık karşılaşılan çapaklanmadan bahsedecek olursak eğer gözün mikrop kapması durumunda gözün içerisinde oluşan iltihaptır. Bu durum  kornea ya da gözün beyaz kısmının mikrop kapmasıyla yaşanabilir. Özellikle alerjik olan kişiler gözün mikrop kapmasına daha yatkın kişilerdir.

 Ayrıca göz kuruluğu gözyaşının yeterli olmaması demek olduğu için, gözyaşı gözü yeterince temizleyemediğinden de çapaklanma oluşabilir.

Çapaklanan Göz Nasıl Açılır?

Artık fazla çapaktan gözleriniz zor açılacak raddeye geldiyse o zaman gözünüze değdirmediğiniz bir mendili hafif ılık bir su ile ıslatıp göze masaj yapar gibi uygulamalısınız. Sonrasından yavaş yavaş gözlerinizi açmayı deneyebilirsiniz. Makyaj malzemesinden de göz makyajı ürünlerinizi kimseyle paylaşmamaya dikkat edin. Asıl mikrop makyaj malzemelerinde gizlidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al