Dengeli Bir Diyetle Metabolizma Nasıl Düzenlenir?
Herkes kilo vermek ister ama bunu sağlıklı bir biçimde nasıl sağlayabiliriz? Dengeli ve düzenli bir diyetle nasıl metabolizmanın düzeldiğini ve kilo verildiğini anlatıyoruz.

Metabolizma, anabolizma ve katabolizma süreçlerinin sonucudur. Anabolizma, büyüme ve onarım için protoplazmanın senteziyle sonuçlanırken, Katabolizma, gıdanın enerji üretmek için daha basit bileşiklere ayrılmasına neden olur. Besinlerin sindirimden sonra kana dağılmasına yardımcı olan bu süreçlerdir.

Vücudunuzun metabolizma hızı, fiziksel aktivite sırasında enerjinin yakılma hızı ve sindirim sırasında enerjinin kullanıldığı hız ile belirlenir. Bu metabolizma hızı insandan insana değişir. Bazıları yediklerini hiçbir şey yapmaya gerek kalmadan kolayca yakarken, bazıları da az yese bile metabolizma hızı düşük aldığından sürekli kilo alır. Diyetinize doğru türde yiyecekleri eklerseniz, vücudunuzun yiyecekleri sindirme oranını artırarak kilo verebilirsiniz.

Öyleyse, yenmesi gereken doğru yiyecekler nelerdir veya temelde dengeli beslenme nedir? Dengeli bir diyet, doğru miktarda karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, tuz ve şeker alımının olduğu ve bu alımın düzenli olarak yapılması gerektiği diyettir. Dengeli beslenme sizi zinde ve sağlıklı tutar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara kolay kolay yakalanmamanızı sağlar.

Dengeli beslenme vücudunuzun metabolizmasıyla nasıl bir ilişki içindedir? Metabolizma, yiyecekleri sindirmek için yediklerini harcamayı gerektirdiğinden, yedikleriniz vücudunuzun metabolik hızında bir fark yaratır. Balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, yaban mersini ve diğer meyveler, kepekli tahıllar gibi yiyecekler vücudunuzun metabolizmasını artırır ve bu da kilo vermenizi sağlar, ancak sağlıklı kalmanızı sağlar çünkü besleyici yiyecekler veya bol miktarda vitamin ve mineral içeren yiyecekler yiyorsunuz. Abur cuburda ise bu durum tam tersidir. Diyetiniz daha çok az yağlı yiyecekler, protein ve sebzelerden oluştuğunda, vücudun metabolik hızı yüksektir ve kilo verirsiniz. Vücudunuz ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri alır ancak yağ depolamaz.

Vücut metabolizması sabahları hızlanır, ancak öğleden sonra yavaşlar, bu nedenle iyi bir kahvaltı ve öğle yemeği yemelisiniz, ancak akşam yemeğinde daha az yemelisiniz. Metabolizma hızı düşük olduğundan, yedikleriniz yanmaz, yağ olarak depolanır. Vücudunuzda çok fazla yağ depolanmışsa, metabolizma hızınız düşer ve dengeli bir diyet ve düzenli egzersizle bunu başlatmanız gerekir çünkü bu kombinasyon yağ yakmanıza ve sizi normal bir kilo seviyesine getirmenize yardımcı olacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al