D Vitamininin Sağlığa Avantajları Nelerdir?
D vitaminini alıyoruz da niye alıyoruz diye kendinize soruyorsanız diye bu yazıyı sizin için derledik.

D vitamini bir tür steroid vitamindir ve bu, fosfor ve kalsiyum metabolizmasını teşvik eden yağda çözünen bir vitamindir. Güneş ışığı D vitamininin doğal kaynağıdır ve önerilen güneş ışığına maruz kalan kişiler herhangi bir D vitamini takviyesine ihtiyaç duymazlar. D vitamini beş şekilde bulunur: D1, D2, D3, D4 ve D5 vitamini. D2 vitamini ve D3 vitamini insan için çok önemlidir.

D vitamini ayrıca kalsiferol olarak bilinir ve D2 vitamini ve D3 vitamini, insan besin takviyeleri için kritiktir ve sağlıklı kemik yapılarının korunmasına yardımcı olan fosfor ve kalsiyumun emilmesi ve metabolizması için gereklidir. Bu vitamin bağışıklık sistemini düzenler ve soğuk algınlığı gibi bazı rahatsızlıkları önler. D vitamini, multipl skleroz oluşumunu önlemek için kritik öneme sahiptir.

D vitamini, beynin düzgün işleyişini sürdürmede önemli bir rol oynar ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur. D vitamini ayrıca astım semptomlarının sıklığını ve şiddetini azaltır. Araştırmalar, kadınlarda romatoid artrit riskini azaltmanın da çok önemli olduğunu ortaya koyuyor. Her türlü D vitamini, vücudu düşük seviyeli radyasyondan korumaya çok yardımcı olur.

D vitamini depresyonu hafifletir ve güneşe maruz kalma, depresyonu doğal olarak gidermenin en iyi yöntemi olarak kabul edilir. D vitamini, kanser geliştirme riskini azaltır ve hücreler arasındaki iletişimi normalleştirir, hücrelerin anormal büyümesini kontrol eder ve vücudu gripten korur. D vitamini, soğuk mevsimde enfeksiyonu ve iltihabı azaltır ve ayrıca mevsimsel griple ilişkili riski azaltır.

D vitamini, kaslardaki kronik ağrıyı azaltır ve kandaki kalsiyum seviyesini korur. Normal bir kalsiyum seviyesine sahip olmak, kas spazmlarını gevşetmek ve gergin kasları yumuşatmak için önemlidir. D vitamini, kan damarı kaplamasını korur ve dolayısıyla kardiyovasküler hastalık ve felç riskini önler. Önerilen miktarda D vitamini almak, kırıkları, kemik kaybını ve osteoporozu azaltır ve iltihaplı bağırsak sendromu ve lupusun önlenmesine yardımcı olur.

Yetersiz güneş ışığı nedeniyle vücut yeterli D vitamini yapamıyorsa, D vitamini yönünden zengin besinler uygun şekilde alınmalıdır. Elli yaşın üzerindeki kişiler, vücut doğal olarak üretmeyi bırakmış olabileceği için D vitamini yeterince almalıdır. Bu vitamin açısından zengin besinler ekmek, margarin, süt ürünleri, kahvaltılık gevrekler, hamur işleri ve sürülebilir yağlardır. Ton balığı, somon ve uskumru gibi balıklar, sığır karaciğeri, balık karaciğeri yağları, yumurta sarısı ve peynir D vitamini için diğer iyi kaynaklardır.

Bu kaynakların çoğu temel D3 vitamini sağlar ve D2 vitamini yeterli miktarda mantarlar tarafından sağlanır. D vitamini, kandaki kalsiyum ve kemik kalsiyumu seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca güçlü ve sağlıklı dişlerin oluşumu için D vitamini gereklidir. D vitamini ileum, kolon ve çekumdaki pH seviyesini düşürür ve idrar pH seviyesini yükseltir. Genel olarak bakıldığında, D vitamini daha iyi emilim, daha uzun süre tutulma ve fosfor ve kalsiyumun daha iyi kullanılması için çok önemlidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al