Akne İçin Ne Yapmak Gerekir?
Akne ergenlik döneminden yakamıza yapışır yetişkin dönemimize kadar yakamızı bırakmaz. Bazı insanlarda ise bu durum değişkenlik gösterebilir. Yetişkin döneminde bile akne ile karşılaşan bir çok insan olabilir. Karaciğerde yağ birikmesi sonucu , stres, kaygı vs. Bu durumlar akne oluşuma sebep olabilir. Peki bizler akne için ne yapabiliriz?

Stresinizi Yönetin

Stres yaptığınızda devreye giren hormonlar, akneye sebep olan bakterilerin harekete geçmesi için yeterli olabilir. Yapılan çalışmalar akne bağırsaktaki faydalı ve ya zararlı bakteri dengesini bozmakta. Bu yüzden stresinizi kontrol altında tutmakta fayda var.

Protein Tozunu Kendinizden Uzak Tutun

Spor için kullanılan protein tozları akne oluşumunu tetikleyebiliyor hatta daha da şiddetlendirebiliyor. Sadece yüzünüzde akne olmakla kalmıyor, sırtınıza kolunuza kadar yayılabiliyor. B12 , B2 ve B6 vitaminleride akneye davetiye çıkardığından dolayı doktor tavsiyesiz vitamin kullanmamanızı öneririz.

Fazla Süt Tüketiminden Kaçının

Yapılan çalışmalar sonucunda süt ve süt ürünlerinde yağı alınan ürünler işlem sırasında değişime uğramasından ve daha az oranda östrojen içermesinden dolayı akne oluşuma sebep olabiliyor.

Karbonhidrattan Uzak Durun

Yapılan bir diğer çalışmalar sonucunda ise batılı tarz yemekler (fast-food, karbonhidrat) ciltte akneye sebep oluyor. Siz sağlıklı akdeniz usülünü tercih edin.

Probiyotik Tüketimine Özen Gösterin

Sindirim sistemimizde bulunan bakteri, virüs ve mantarlardan oluşan mikroorganizma topluluğuna mikrobiyata adı veriliyor. Mikrobiyatanın ise deri sağlığımız üzerinde rolü olduğu söyleniyor. Bağırsak sindiriminde önemli  bir role sahip olan probiyatiklere sofranızda yer açın. 

Kozmetik Kullanımında İçeriğine Dikkat Edin

Kadınlar kullandıkları kozmetik ürünlerinde içeriklerine dikkat etmeli. Ucuz ve güzel diye kanmayın. Kaliteli ve daha doğal kozmetik ürünlerini tercih etmekten yana olun. Özellikle makyajınızı temizlerken hijyene dikkat edin. Makyaj temizleme esnasında güzel temizlenmeyen cildin altında makyaj kalıntılarından ötürü cilt nefes alamaz ve akne oluşuma çok rahat bir şekilde sebep olur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al