C Vitaminin Faydaları Nelerdir ve Neden C Vitamini Almalıyız?
Günlük hayatımızda ufak bir rahatsızlıkla bile karşılaşıyor olsa C vitamini eksikliğinden lafını sıkça duymuşuzdur. özellikle Turunçgillerden aldığımız bu C vitaminin acaba yararları nelerdir?

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve askorbik asit olarak da adlandırılır ve genellikle taze meyvelerde ve taze sebzelerde özellikle turunçgillerde bulunur. C vitamini birçok sağlık durumu için kritiktir ve genellikle soğuk algınlığı ile savaşmak için kullanılır, soğuk algınlığının şiddetini azaltır ve doğal bir anti histaminik görevi görür. Buvitamin,  histamin seviyelerini düşürür ve böylece alerjik reaksiyonlar için kontrol görevi görür.


C vitamini, kolajen üretiminde önemli bir rol oynar ve kırık kemikler, yanıklar, kesikler ve cerrahi yaralar gibi birçok tipteki yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Ağızdan alındığında C vitamini yaraların daha iyi ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. C vitamini ayrıca cildi güneştengelen zararlı UV radyasyonundan korumak için cilde radikal bir şekilde uygulanır .C vitamini, kanserin tedavisi ve önlenmesinde kritik bir bileşendir.

C vitamininin antioksidan özellikleri, DNA ve hücreleri her türlü mutasyon ve hasardan korumaya yardımcı olur. Bu vitamin, kanserin önlenmesinde ilk adımı oluşturan bağışıklık sisteminin işlevlerini geliştirir. Ayrıca C vitamini vücutta kansere neden olan bazı ajanların üretimini engeller. Antioksidan özellikler, göz merceğinin bulanıklaştığı ve yaşlı insanlarda körlüğe yol açan bir sağlık durumu olan kataraktı önlemede de çok yardımcıdır.

Araştırmalar, günlük 1000 mg C vitamini alımının kataraktı tamamen önlediğini ve görüşü iyileştirdiğini göstermektedir. Kan sisteminde yeterli miktarda C vitamini bulunması, vücudun gerektiğinde çekmesi ve kullanması için çok yararlıdır. Diğer antioksidanlarla birlikte C vitamini, serbest radikallerin arter duvarlarına zarar vermesini durdurarak kalp hastalıklarını önler. Hasarlı arter duvarları plak oluşumuna neden olabilir.

C vitamini, kan dolaşımındaki kolesterolün oksidasyonunu önlemek, felç ve kalp krizlerini önlemek için çok önemlidir. C vitamini yüksek tansiyonu düşürür. Astımı olan kişiler, antioksidan özelliği hava yollarının ve akciğerlerin düzgün çalışmasına yardımcı olduğu için daha yüksek miktarda C vitaminine ihtiyaç duyar. Günlük yaklaşık 1000 ila 2000 mg alım, astım semptomlarını iyileştirmeye çok yardımcı olur.

Bu besin kandaki şeker seviyelerini düzenlediğinden, ekstra C vitamini dozu diyabet hastaları için çok faydalıdır. C vitamini takviyesi, vücudu C vitamini ile ilgili çeşitli komplikasyonlardan korur. Bu vitamin, glikoz moleküllerinin kırmızı kan hücreleriyle birbirine yapışmasını engeller ve kılcal damar sorunları, iyileşme sorunları, yavaş kan dolaşımı gibi bir çok diyabetik komplikasyonu önler.

Bunun dışında C vitamini, Parkinson hastalığı, periodontal hastalık ve otoimmün bozukluğun tedavisinde çok etkilidir, sperm sayısını arttırır ve hamile kadınlarda preeklampsiyi iyileştirir. Ayrıca, C vitamini sağlıklı diş etleri sağlar ve şiş ve sert diş etlerini önler. C vitamini, düşük yoğunluklu lipoproteinleri azaltır ve yüksek yoğunluklu lipoproteinleri artırır. C vitamini, anti-stres hormonlarının üretimine yardımcı olur.

Bunlar, C vitamininin önemli sonuçlar verdiği durumlardan bazılarıdır. C vitamini diğer sağlık durumlarını tedavi edebilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al