Anne sütünü arttırmanın 5 doğal yolu
Yenidoğan bebeğin beslenmesinde anne sütü önemli bir yer tutar. Dünya Sağlık Örgütü annelerin bebeklerini ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslemelerini tavsiye ediyor.

Bol sıvı tüketimi

Uzmanlar annesütünün %87’sinin sudan oluştuğunu söylemektedir.Bu yüzden annenin günlük sıvı tüketimini arttırması gerekir.Günde ortalama 3-3,5 litre su tüketimi yeterli olacaktır.Suyun yanında komposto ve ayran gibi sıvı besinler tüketilmelidir.Yapılan araştırmalara göre alkolsüz malt içeceğinin annesütünü artırdığı söylenmektedir.

Bitkisel çaylar

Bitkisel çaylar arasında en çok rezene çayı anne sütünü arttırmak amacıyla tercih ediliyor.Yapılan araştırmalar sonucunda rezene tohumunun da anne sütünü arttırdığı görülmektedir.Bir bardak sıcak suyun içine 1 çorba kaşığı rezene tohumu ekleyip yarım saat beklettikten sonra içebilirsiniz.Rezene tohumunu suda haşlayarak tüketmeniz de mümkündür.Rezenenin yanında ada çayı, ıhlamur, papatya çayı, ısırgan otu çayı gibi doğal çaylar da yine anne sütünün artmasına yardımcı olur.

Emzirme

Bütün bu yöntemlerin yanında en çok söylenen, emzirme ile sütün artacağıdır.Bebeği emzirirken her iki göğsün de kullanımı sütün artmasına yardımcı olacaktır.

Dinlenme

Annenin bebeğin uyuduğu zamanlarda uyuması gerekir.Uyku anne sütünün artmasını sağlar.Annenin stresli ortamlardan uzak durması ve pozitif olması gerekir.

Kompres

Bebeği emzirmeden önce göğse uygulanan sıcak kompres kan dolaşımını düzenleyerek sütün gelmesini sağlar. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al