Kahve Çeşitleri ve Yapılış Aşamaları
Kahve günlük hayatta artık vazgeçilmezimiz haline geldi. Cafe'ye gittiğinizde hiç içtiğiniz kahvenin nasıl yapıldığını merak ettiniz mi? İçerisine nelerin katıldığını, hangi işlemlerden geçtiğini? Aslında oldukça zor gibi görünen kahve yapımları hiçte düşündüğümüz zorlukta değil.

Caramel Macchiato

Caramel Macchiato

Hem çok tatlı değil hemde çok acı değil. Karamelin verdiği hafif tatlılık damakta oldukça güzel tat bırakıyor. Buradaki sütte püf nokta ise normal süt kaynatırken ki gibi kaynatmak fakat Cappuccino'dakinden de daha az köpük elde etmek. Burda öncelik sütün koyulması. Orta derecede köpüren sütümüzün üstüne espresso çekiyoruz. Ardından karamel sosumuzu en üste istediğiniz şekilde döküyorsunuz. Kahvenizi afiyetle içiyorsunuz.

Mocha

Mocha

Özellikle tatlı kahve sevenlerin vazgeçilmezi mocha, çok tercih ediliyor. Yapımı da düşündüğüz gibi zor değil. Sütü aşırı kaynatmadan ısıtıyorsunuz. Önce bitter çikolata sosunu katıyorsunuz ardından sosunuzun üzerine espresso koyuyorsunuz. Süt artık espresso ve sos ile buluşmaya hazır. Sütünüzü de katıp afiyetle karıştırıp içiyorsunuz.

Cappuccino

Cappuccino

Oldukça köpüklü olan bu kahve aslında sade bir kahve. Latte ile aynı malzemelerden oluşup sütü köpürtme oranı daha fazladır. Lattede süt asırı köpürmez fakat cappuccino sütünü fazla köpürtmeniz gerekmektedir. Önce espressoyu bardağınıza koyup ardından fazla köpüklenen sütünüzü kahve bardağınıza döküyorsunuz. Fakat öyle aniden değil. Sütün bardağa dökülüş şekli de oldukça farklı. Sütü ısıttığınız kabı yan tutup dökerken yavaş yavaş sallayarak dökmemiz gerekiyor.

Latte

Latte

Kahvelerin belki de en kolayı ve en basit tada sahip olanı Latte'dir. Çektiğiniz espressonuzun üzerine kaynattığınız sütünüzü ekliyorsunuz ve Latte'niz hazır.

Americano

Americano

İşte karşınızda yine oldukça basit bir kahve daha. Fakat bu kahve normalinde su ile yapılsa da isteğe göre süt de eklenebiliyor. Tabii ki suyun üzerine. Çektiğiniz espressonuzun üzerine kaynar su döküyorsunuz. Sornasında kahveniz hazır. Dediğimiz gibi dilerseniz biraz süt ekleyebilirsiniz.

Flat White

Flat White

Flat White'a Latte'nin kahve oranı bakımından daha ağırı diyebiliriz. Yine sütünüzü koyduğunuz bardağa espressonuzu çekiyorsunuz. Fakat normalinden daha fazla espresso koyuyorsunuz.

Black Eye

Black Eye

Bu kahve tam da ayılmak isteyenler için birebir diyebiliriz. Oldukça ağır bir kahve olup içerisinde fazla kafein bulundurmaktadır. İçerisinde ne su ne de süt var. Filtre kahvenin üzerine espresso çekiyorsunuz sadece. Uykudan uyanamayanlar için birebir. Bir yudumu bile size aşırı enerji veriyor.

Cafe Au Lait

Cafe Au Lait

Aslında ismine göre oldukça basit bir kahve. Tamamen filtreden olduğunu söyleyebiliriz. Filtre kahvenizin üzerine az miktarda kahve koyulan bir kahve çeşidi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al