İnsanoğlunun yaptığı çoğu şey aslında doğadan bir alıntıdır. Binlerce yıllık tarihinde doğadan gördüklerini kendi lehine kullanmayı öğrenen insanoğlu her geçen gün kendisini geliştirerek günümüze gelmiştir. Daha önce hiç duymadığımız ilginç özelliklerle dolu bu hayvanları sizler için araştırdık.

1. Peygamber Devesi Karidesi (Mantis Karidesi)

Peygamber Devesi Karidesi (Mantis Karidesi)

Karides türlerinden bir tanesi olan bu canlı 10 cm ile 40 cm arasında boyutlardadır. Dışardan göründüğünden çok normal olan bu canlıyı ilginç yapan güçlü kolları ve üstün görme yeteneği. Bu hayvanın ön tarafında bulunan kolları o kadar kuvvetlidir ki boyutuna oranla en güçlü darbeye sahip canlıdır. Saatte 80 km hızla vurma yeteneği ile avını kolayca etkisiz hale getirebilmektedir. Laboratuvar çalışmalarında bu canlıları cam akvaryum yerine plastik akvaryumda korumaktadırlar. Cam akvaryum kullanılırsa bu canlılar güçlü kolları ile akvaryumu parçalayabilmektedir. Bu canlının diğer bir özelliği ise dairesel polarize ışıkları görebilme yeteneğidir. Bu yeteneklerinden dolayı optik depolama cihazlarında kullanılıp kullanılamayacağı merak konusu olmuştur ve bununla ilgili deneysel çalışmalar yapılmaktadır.

2. Kara Mamba Yılanı

Kara Mamba Yılanı

Anavatanı Afrika olan bu yılan türü dünyanın en zehirli yılanları arasında yerini almıştır. Ağızlarının içindeki siyah renklerden dolayı kara mamba isimini almışlardır. Boyları 2 metreden 4,5 metreye kadar olabilen bu canlı karada yaşayan en hızlı yılan olarak bilinmektedir. Saatteki ortalama hızları 20 km/saat olabilmektedir. Bu hayvanın tek bir ısırığı 100 civarında insanı öldürmeye yetecek kadar zehir içerebilir. Kara Mamba eğer bir insanı ısırmışsa ölüm kesindir. Öldürme oranı kesin olan tek hayvan olarak bilinmektedir. Kurtulmanın tek yolu hızlıca panzehir almaktır. Bu hayvanlar o kadar saldırgandırlar ki seyir halindeki bir araca saldırıp cam açıksa içeridekileri ısırarak ölümlerine neden olmaktadırlar. Kendilerini tehlikede hissettikleri zaman kaçmak yerine saldırmayı tercih ederler.

3. Ordu Karıncalar

Ordu Karıncalar

Sadece tropik iklimderde yaşayabilen bu tür etle beslenmektedir. Çok sayıda asker barındıran bir ordu gibi topluca hareket ederler. Bu canlılar güneş ışığından etkilenip ölebilmektedir. Bu yüzden geceleri ve gündüzleri gölge yerlerde avlanmayı tercih ederler. Çene yapıları çok güçlüdür. Bu sayede açtıkları tüneller içerisinde hareket edebilirler. Bu canlıların sabit bir yuvası yoktur. Barınma ihtiyacı hissettiklerinde birbirlerine kenetlenerek yuva oluştururlar. 250.000 ile 750.000 arasında sayıdan oluşan ordu karıncaları kraliçe ve yumurtalarını yuvanın ortasında bırakacak şekilde etten bir barınak inşa ederler. Bu karıncalar bir ordu gibi topluca hareket ederken önlerine çıkan her şeyi yok ederek ilerlerler. Güçlü çeneleri sayesinde kendilerinden çok daha büyük canlıları sadece iskeleti kalana dek yiyerek yollarına devam edebilirler. Bu ilginç tür akarsularda bile birbirlerine tutunarak etten köprü oluşturur ve karşıya geçişi rahat bir şekilde sağlarlar. Neredeyse engel tanımayan bu tür katil karınca olarak hafızalarda yer etmiştir.

4. Elektrikli Yılan Balığı

Elektrikli Yılan Balığı

Çamurlu ve oksijeni az sularda yaşayan bu canlı 2,5 m boy ve 20 kg ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Bu canlıyı ilginç kılan şey ise adından da anlaşılacağı üzere elektrik üretebilme özelliğidir. Bu sayede avlarını etkisiz hale getirirken savunma sırasında da etkili olurlar. Bu hayvanların vücutları, elektroplax denilen gerilim salan kaslarla kaplıdır. Yaklaşık 5000-6000 civarı elektroplax ile kaplı olan bu canlı 500-600 volt kadar bir gerilim üretebilir. Bu da bir insanı öldürmeye yetecek kadardır. Her bir elektroplax düşük gerilim üretir, fakat çok sayıda elektroplaxı birbirine seri bağlı bir pil sistemi gibi düşünürsek bir araya geldiklerinde ciddi miktarda gerilim üretilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları