Aşkın Nörobiyolojisi !
Karşınızdaki Kişinin Size Aşık Olup Olmadığını Anlayabilirsiniz . İşte Aşkın Biyolojisi !

İlk görüşte aşk bazıları için gerçekten var olan bazıları için ise saçmalıktan ibaret olan bir durumdur . Yapılan araştırmalara göre bir insanın ilk görüşte aşık olabilmesi için ilk gelen uyaran ''görsel uyran '' dır . Bu uyaranla birlikte yüz kızarmaları , utanmalar , hızlı kalp atışları görülür . Aslında bu etkileri beynin '' savaş ya da kaç '' reaksiyonu oluşturur . Bu reaksiyonla beraber ;

- Kalp atıları hızlanır .

- Akciğerdeki bronşlar genişler 

- Göz bebekleri genişler 

- Kaslarda kanlanma ve kas gücü artar 

- Salgı bezlerindeki salgı üretimi azalır 

- Mide sindirim işlevlerinin çoğu durdurulur .

Bu etkiler fazla gibi görünse de insan aşık olduğunda beyin bilmediği bir durumla karşı karşıya kaldığı için '' kaç '' reaksiyonunu uygular . Siz kişiye beyninizi alıştırana kadar bu devam edecektir .

Erkeklerin ( Bazılarının ) Çapkın Olmasının Tıpta Bir Nedeni Var Mı ?

Erkeklerin ( Bazılarının ) Çapkın Olmasının Tıpta Bir Nedeni Var Mı ?

eem Nöroloji Merkezi kurucu ve doktorlarından Mehmet Yavuz, çapkınlık ve beyin fonksiyonları arasındaki bir ilişki olduğunu savunuyor. Yavuz’a gore ilişkide beyin fonksiyonları büyük rol oynuyor. Yaşanan çevre , kültürel ve psikolojik fonksiyonlar hatta genler bile çapkınlık için sebep gösterilebiliyordu. Ancak bilimsel çalışmalar çok daha farklı bir tanı ortaya koyuyor.

Beynin merkezinde bulunan D1 (dopamin 1) ve D2 (dopamin 2) reseptörlerinin çalışma şekillerinin kadın-erkek ilişkisinde büyük rol oynuyor.Çapkınlığın bir beyin hastalığı olabileceğini savunan uzmanlardan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz çapkınlığın beyin merkezindeki reseptörlerin ilişkideki etkisini önemle vurguluyor.

Her şey dopamine bağlı

Beynin merkezinde bulunan D1 (dopamin 1) ve D2 (dopamin 2) reseptörlerinin çalışma şekillerinin kadın-erkek ilişkisinde büyük rol oynuyor.

Sadakat duygusu için D1 reseptörlerinin iyi çalışması şart!

Beynin accumbens merkezinde bulunan D1 ve D2 reseptörlerinin çalışma şekillerinin kadın-erkek ilişkilerinde büyük rol oynadığını belirten Dr. Yavuz, D1 reseptörünün devre dışı kalması ya da iyi çalışmaması durumunda sadakat duygusunda aksama olacağını belirtiyor.

"Reseptörler" ile "sadakat" arasındaki bağlantıyı vurgulayan Dr. Yavuz bu durumda "Çapkınlık bir beyin hastalığı mıdır?" sorusu üzerinde durulması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor, "Çok eşli erkeklerde D1 reseptörlerinin aşırı çalıştığını, hovarda, bir kadından diğerine koşan ve sürekli kadın değiştiren erkeklerde ise D1'in aşırı etkisizliğini ifade edebiliriz". Bu durumun erkekler kadar kadınlar için de geçerli olduğunu belirten Dr. Mehmet Yavuz, D1 reseptörünün iyi çalışmasının şart olduğuna da vurgu yapıyor.

Çapkınlığın önüne geçilebilir mi?

Psikoterapist Dr .A. Cem Keçe bu konuyla ilgili olarak,"Sadakatin ve tek eşliliğin temelinde, dışarıdan fark edilemeyen kimyasal ve hormonsal bir karışımın rolü olabiliyor. Sonuçta kulağa ilginç gelse de düzenli aile yaşamı ve seviyeli beraberlikler için bazı hormon reseptörlerinin dengeli ve iyi çalışması gerekiyor" diyor.

Karşı cinsin cinsel dürtülerini reddetmek aldatma, aldatılma, çapkınlık ve sadakatsizlik gibi davranış biçimlerini gerçekleştirmeye iten hormonları aktive edeceğinden, kişinin dikkatinin değişmesine ve ikili ilişkilerdeki bağlarının kopmasına neden olabileceğini belirten Keçe, insan beyninin herşeye kolaylıkla uyum sağladığıını vurguluyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al