Kurtlar Dolunayda Neden Ulur?
İzlediğiniz kurtadam dizileri olsun ve ya normal film, diziler olsun. Sahnede gördüğümüz kurt çoğunlukla dolunayda uluyordur. Peki kurtlar dolunayda neden ulur?

İnsanlık tarihi boyunca kurtların dolunayda neden uluduğuna dair çeşitli inanışlar yer alır. Bunlar:

  • Belki de dolunay ile kurt ilişkilendirmesi kurdun ulurken genellikle burnunu havaya doğru kaldırması olabilir. Atalarımız da bu hareketi kurdun aya seslenişi olarak yorumlamış olabilirler.Kurtlar bir araya gelip uluyarak aydaki arkadaşlarına sesleniyor ve onları çağırıyorlar!
  • Kurtlar uluyarak, ayı yeryüzüne indirmeye çalışıyorlar!
  • Kurtlar dolunayı kovalayıp, gece gündüz arasındaki dengeyi kurmak için uluyorlar!
 Ve tabii ki bunlara doğru demek büyük yanlış olur. Kurtlar ayı yeryüzüne tabii ki de indirmek niyetinde değiller ya da dolunayı kovalamak, gece-gündüz arasındaki dengeyi korumak… Bunlar tamamiyle tarih boyunca edinilmiş yanlış bilgilerdir.

İşin aslı bu konular olsun başka inanışlar olsun, yapılan araştırmalar dahilinde kurtların uluması ile ayın döngüsü arasında hiçbir ilişki bulunmamıştır.

Belki de dolunay ile kurt ilişkilendirmesi kurdun ulurken genellikle burnunu havaya doğru kaldırması olabilir. Atalarımız da bu hareketi kurdun aya seslenişi olarak yorumlamış olabilirler.

Peki o halde kurtlar neden ulur?

Peki o halde kurtlar neden ulur?

  • Yer Bildirme: Kurtlar genelde bir arada dolaşan hayvanlardır. Ava çıkmak içinde haliyle sürünün bir araya gelmesi gereklidir. Kurt burnunu havaya kaldırıp uluduğu zaman uzaktaki kurtlara sesini duyurup yanına çağırmaya çalışır.
  • Alan Belirleme: Kurtlar belirli bir bölgeyi kendi alanları olarak ilan edebilirler. Başka kurt ve ya kurtlar geldiğinde gözdağı vermek amacıyla burunları havada uluyabilirler.
  • Eş Arama: Kurt eğer düşük bir seste ve sık ulumak gösteriyorsa bu baskın bir erkeğin uluması demektir. Daha yüksek ve daha az sıksa bu boyun eğme anlamına gelebilir. Bu durumda alfa kurt seçeceği eşini daha kolay etkileyebilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al