Evlilikte Yeni Trend! İyi Niyet Sözleşmesi Nedir?
Ailenin toplum için önemi tartışılmaz noktadadır. Evlilik hayallerimizi mantık veya sevgi üzerine kurmuş olmamız bizi güvende hissettirmeyebilir. Evlilik uzun ve meşakkatli bir yol fakat bir o kadar da güzel bir birliktelik.

Son zamanlarda çiftlerin sık sık yol ayrılığı yaşaması evlilik sözleşmelerini gündeme taşımıştı. Peki evlilikj yalnızca maddi konuları güvence altına almakla sağlamlaşabilir mi? Ya da bu maddi güvence gerçekten evlilik için mi yapılır?

Aile kavramının temeli birlikteliğe dayanıyor. Bu sebeple eğer evlenecekseniz karşınızdaki insanla maddi şeyler üzerine değil de daha fazla hayatın içinden konular hakkında anlaşmanız gerekiyor. Ayrılık yaşanması durumunda mal varlığınızın korunması her zaman size yeterli gelmez. Sevdiğiniz veya yol arkadaşı olarak benimsediğiniz kişiyle yolları ayırma durumunda geçmişe yönelik pişmanlık duymamak için laflarımıza kulak verin.

İyi niyet sözleşmesi nedir? İyi niyet sözleşmesi, çiftlerin evlilik öncesi evlilik hayatındaki yaşantılarıyla ilgili birbirlerine güvence vermeleridir. Konunun başından beri anladığınız üzere bu sözleşme maddi konulara yer vermiyor. 

Sözleşmenin temel noktası ise;  "İki ayrı kişiyiz ancak bir bütünün parçalarıyız. Özgürlüklerimiz ve sorumluluklarımız arasındaki dengeyi unutmayacağız" mottosu. Böylelikle çift birlikte ve senkronize bir hayat paylaşımı için özümsenmesi gereken mottoyu hayatlarının tam ortasına yerleştiriyor. Ne yalnız var olamama ne de hiç bir olamama endişesi bu noktayla ortadan kalkmış oluyor.

İyi Niyet Sözleşmemiz maddeleri ise şöyle;

Aşağıdaki maddeleri ön şartsız olarak kabul ediyorum.

1-İki ayrı kişiyiz ancak bir bütünün parçalarıyız. Özgürlüklerimiz ve sorumluluklarımız arasındaki dengeyi unutmayacağız.

2-Ortak ideallerimiz ömür boyu sevgi, saygı ve güvene dayalı birlikte yaşama hedefidir.

3-Büyük kararları birlikte alacağız. Karar verirken en önemli değerlerimiz açıklık, dürüstlük, karşılıksız sevgi ve empatidir. Yöntemimiz iyi iş birliği kurabilmek için birbirimizin isteklerini, duygularını ve ihtiyaçlarını anlama çabasıdır.

4-Farklı düşünsek bile birbirimizden çok şey öğreneceğiz, konuşarak ve sevgi dillerini kullanarak çözüm yolları geliştireceğiz.

5-Öncelikle bir diğerimizi değil, kendimizi geliştirmeye çalışacağız.

6-Birbirimizin özel ve sessiz anlarına ve estetik anlayışına saygı duyacağız.

7-Evimizi evrensel değerlere uygun kurallı bir ortam yapacağız ve bu kurallara birlikte uyacağız.

8-Diğer aile yakınlarımız ve büyüklerimiz bizim için değerli ve önemlidirler. Ancak özelimizin bizde kalmasına özen göstereceğiz.

9-İlişkimizde güven esas, kuşku istisnadır. Kriz anında aile büyüklerimin ve uzmanların hakemliğini kabul ediyorum.

10-Çocuklarımızın iyi yetişmesi için evimizin sıcak, sevimli ve mutlu eden bir ortam olmasının farkındayım.

Ve bonus olarak, ne kadar sevseniz de bu maddelerden birini sağlayamacağınız biriyle evlenmeden öncesinde bir daha düşünün. Çünkü bu maddeler karşılıklı sevgi ve saygıyla çok rahat yerine getirilebilecek maddeler. Sevginiz tabii ki bu maddelerle ölçülmez fakat evlilik yolu bazen zorlu bazen tatlı. Her durumda ve şartta ilk günkü aşkla birbirinize bakabilmeniz için yukarıda saydığımız noktalarda hassas davranmanız gerekiyor. Malesef, bencilliğin önünde güçlü kalabilecek bir sevgi görmedi bu yeryüzü. Güzel kalbiniz ve sevginizle her daim doğru kararlar vermeniz dileğiyle...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al