Telefon Ve Bilgisayarda Bulunan Mavi Işık Körlüğe Neden Olabilir
Mavi ışığın göze zarar verdiği herkes tarafından bilinen bir bilgi. Yeni araştırmalara göre, mavi ışığın verdiği zararın ne sonuçlar doğurabileceğini ortaya koydu.

Hayatımızı ele geçiren akıllı telefonlar, tabletler ve laptopların size fiziksel herhangi bir zarar verdiğini hiç düşündünüz mü?  Gün boyu cihazlarımızın ekranına bakmaktan kaçınmak çok zor. Peki o parlak ekran bize ne tür zararları var ?  Kökeni Hindistanlı bir profesör, "Dijital cihazlardan yayılan mavi ışığın zamanla göz retinasında maküler dejenerasyona sebep olmakta." 

ABD’de yapılan araştırmada yer alan Kasun Ratnayake göre mavi ışık adeta bir zehir ve bir kez göze zarar verdimi, geri dönüşü yok. Mavi ışık sadece gözdeki retinalleri öldürmekle de kalmıyor. Işık, zaman içinde vücuttaki birçok hücreye ve nörona kalıcı zarar verip, kansere bile neden olabiliyor. 

Mavi ışığın gözlere zarar verdiği çoğu insan tarafından bilinen bir detaydı ancak araştırmacılara göre yeni bulgular teknolojik cihaz kullanıcıları için büyük bir tehdit. Mavi ışığın verdiği zararın tedavisi olmasa da şimdiden önlem almak fazlasıyla önemli.Işıklı ortamda UV ve mavi ışık korumalı güneş gözlükleri kullanmak; karanlıkta cihaz ekranına bakmaktan kaçınmak gözlerinizi korumanıza yardımcı olacaktır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al