Türkiye'nin En Güzel 10 Şelalesi
Türkiye'nin en güzel şelalerini sizler için araştırdık , gezdik ve size aktarıyoruz. Sizde bir tabiat seyahati yapmak istiyorsanı kesinlikle önerebileceğimiz Türkiye'nin en güzel 10 şelalesi.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi Nerede ?

Akdenizin en uğrak tatil şehirlerinden biri olan Antalya'da bulunan Manavgat beldesinde bulunan Manavgat Şelalesi  ilçe merkezine ortalama 5 Km mesafede bulunuyor. Dumanlı Kaynağı'nın en büyük besleyicisi olan Manavgat Şelalesi'nin kısa bir yükseklikten düşmesine rağmen büyük bir debi ile akmaktadır. Karstik yapısı nedeniyle beyaz sarkıtların oluştuğu Manavgat Şelalesinde akım çok güçlü ve su aşırı soğuk.

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi

Mersin'in Mut ilçesinde bulunan Yerköprü Şelalesi ölmeden önce gidilmesi gereken yerler listesine kesinlikle eklenmeli.Konya Hadim'de de aynı isimli bir şelale olmasından ötürü sıkça karıştırılan şelale Mersin'in merkezinden 2.5 saat civarında sürüyor. Silifke ve mut arasında kalan bir kanyondan geçiyorsunuz ve yol boyunca göksu nehrinin manzaraları ile seyehat edebilme fırsatınız oluyor.Ardından Mut üzerinden Ermenek yoluna sapıyorsunuz. Şelaleye gitmeniz ardından şelalenin arkasındaki mağaraları ve gölleri de ziyaret etmenizi öneririz.

Erfelek Şelalesi

Erfelek Şelalesi

Erfelek Şelalesi Sinop'a 45 km , Erfelek ilçesine ise 10 kilometre mesafede bir şelaledir. Belediye tarafından bakım çalışmalarının yapıldığı şelalede girişler ücretli. İlçenin en büyük turizm kaynağı olan erfelek şelalesine giderek piknik yapmak ve hayatınızda unutulmaz bir gün yaşamanız mümkün. Her an doğanın güzelliklerini ve o tertemiz havayı rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.Gecelik 5 Tl karşılığında bu bölgede kamp yapabilme şansınızda oluyor.

Düden Şelaleleri

Düden Şelaleleri

Düden Şelaleleri Antalya'ya yalnızca 10 km mesafededir ve Antalya'dan bir otobüsle rahatlıkla gidebilirsiniz. "Düden Şelalesi" yerine "Düden Şelaleleri"dedik dikkat. Bunun sebebi Düden Çayı'nın iki ayrı kola ayrılarak Akdeniz'e iki ayrı bölümden dökülmesi. Düden şelaleleri aşağı düden ve yukarı düden olarak adlandırılır. Yukarı Düden Şelalesi piknik alanı olarakta ziyaretçilerine mangal yakabilme fırsatı sunmaktadır.Mesire alanında bulunan Restoranlar , hediyelik eşyalar satan dükkanlar ve tuvaletler bulunduğu için burda bir gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Gelintülü Şelalesi

Gelintülü Şelalesi

Gelintülü Şelalesi , Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan bir şelaledir. Şelale, son akıntı bölümünde 15 metre yükseklikten kendini akıntıya bırakıyor. Doğu Karadeniz’de her an oluşabilecek sis bulutunun ardında, şelalenin ancak dereye katıldığı son bölümü görülebiliriyor. Bu nedenle gitmeden önce küçük bir araştırma yapıp sis olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi

Erzuruma yolu düşenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerin başında Tortum Şelalesi geliyor. Ülkemizin doğal güzellikleri arasında bulunan Tortum Şelalesi 48 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olduğunuda bilmenizi istiyoruz. Hem Ülkemizde hem de yurtdışından her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Tortum şelalesine yöre halkı ‘Sudökülen’ olarak adlandırmaktadır. Bunun yanı sıra şelalede kurulmuş olan hidroelektrik santrali ile ülkenin elektrik üretimine katkıda bulunulmaktadır.

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi

Erzincan'ın merkezine 33 km mesafesi buunan ve Erzincanın güneydoğusunda Çağlayan Beldesi sınırları içerisinde bulunan Girvelik Şelalesi ünlü bir mesire yeri olarak bilinmektedir. Suyun kış aylarında donmasıyla sarıtlarda tırmanıcılık yapıldığı de bilinmektedir. Yerli ve yabancı her yıl on binlerce turistin uğrak noktası olmaktadır.Şelale’nin suyu Munzur Dağları’nın yamacında yer alan Kalecik Köyü’nden doğan gözenerden gelmektedir.

Saklıkent Şelalesi

Saklıkent Şelalesi

Saklıkent Şelalesi Düzceye 40 km Yığılca merkeze ise 5km mesafededir ve yedigöller yolu üzerinde bulunmaktadır.Trekking ve Foto-Safari için sık sık ziyaret edilen ve ziyaretçilerini büyüleyen bir doğal güzelliktir.Yığılca ilçesinin doğal güzellikleri Saklıkent Şelalesi’yle sınırlı değil. Her yıl yelken yarışlarının düzenlendiği Hasanlar Baraj Gölü, Harmantepe mesire alanı ve anıt ağacıyla ünlü Kırık köyü ilçenin görülmesi gereken yerleri arasında

Bulut Şelalesi

Bulut Şelalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 11km , Ayder Yaylası’na da 7 kilometre mesafede bulunan Kaplıca köyü Tolikço Mahallesi'nden 2 kilometrelik bir patikayla ulaşılıyor. Patikalardan geçmeniz ardından ulaştığınız Bulut Şelalesi doğanın özene bözene oluşturduğu alanlardan biri olduğunu ziyaretçilerine direk kabul ettiriyor.Şelale Kaçkar dağı'nın eriyen sularını da bünyesinde bulundurmaktadır. bunların yanı sıra bir çok dereciği de kendi bünyesinde buluşturmaktadır.

Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi

Kastamonu'nun Pınarbaşı İlçesinde bulunan Ilıca Şelalesi Amasradan 2 saatlik yol mesafesinde bulunmaktadır. Karadenizin eşsiz güzelliklerini içerisinde bulundurmaktadır ve Amasra tatili esnasında ziyaret edebileceğiniz muazzam bir yerdir. Su yaklaşık 10 metre yükseklikten yere dökülmektedir.Yükseklikten kaynaklı suyun döküldüğü bölgede bir havuz meydana gelmiştir.Bu Şelalenin en büyük özeliklerinden biri bu oluşan havuzun etrafındaki çeşitli ve gür bitki örtüsünün bulunmasıdır. Şelalenin üst kısmında oluşan akıntılar ardından küçük çukurlar ve oyuklarda olağan üstü güzelliklerle karşılaşmanıza neden oluyor.

Hey selam, ben Biliniyo Editörü! Sizler için içerikler hazırlıyor ve paylaşıyorum. Umarım biliniyo.com'da keyifli vakit geçiriyorsunuzdur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://biliniyo.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları

smm panel Twitter Trend Topic Al