Gülgiller ailesinde yer alan vişne, ekşi bir meyvedir. Vişne neden tüketilir? Vişne neye iyi gelir? Vişne sapı yenir mi? Vişne hangi hastalıklara iyi gelir? Vişne ne zaman tüketilir? gibi soruların cevapları Biliniyo'da...

Vişne,  gülgiller ailesinde yer alan tadı ekşi tadlı bir meyvedir. Dondurularak saklandığında besin değerini kaybetmediği için kış aylarında en sık tercih edilen meyveler arasında yer alır.. Taze bir şekilde tüketilmesinin yanı sıra, vişne suyu ve reçel olarak da sıklıkla tüketilmektedir. Vişnenin içerisinde bol miktarda, A Vitamini, E Vitamini, B grubu vitaminler ve K Vitamini yer almaktadır. Vişnede aynı zamanda fosfor, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve sodyum bulunmaktadır. Yazımızın devamında, vişnenin faydaları hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Vişnenin bilinmeyen toplamda 270 tane çeşidi vardır. Fakat hepsi sağlığa faydalı olmadığından yalnızca 4 çeşidi kullanılmaktadır. Kiraza istinaden ekşimsi bir tada sahip meyvedir.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

 • Düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, metabolizmanın çalışmasını düzene sokarak, genel vücut sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
 • Önemli bir antioksidan içeriğe sahip olan vişne, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Sinir fonksiyonunu düzenlemesi de, vişnenin faydaları arasındadır.
 • İçerdiği C Vitamini sayesinde, bağışıklık sistemini koruyucu özelliğe sahip olması da vişnenin yararları arasında yer almaktadır.
 • Yine içeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde akciğer kanseri, kolon kanseri, deri kanseri, karaciğer ve meme kanseri gibi kanser türlerine karşı da koruyucu etkiye sahiptir.
 • Bol sulu ve kalorisi az meyveler arasında yer alması nedeni ile, diyet yaparak kilo vermek isteyenler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.
 • İçeriğindeki lifler sayesinde, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını destek verir.
 • Antibakteriyel ve antiviral içeriği sebebiyle, vücudun bağışıklık sistemini desteklemektedir.
 • Kanın ürik asit seviyesini indirerek, gut gibi rahatsızlıklara karşı da önleyici özelliğe sahiptir. Özellikle gut ağrısını azaltan, doğal ilaçlar arasında yer almaktadır.
 • Yapılan araştırmalar neticesinde, eklem ve kas ağrılarının azaltılmasına yardımcı özelliği de, vişnenin faydaları arasında yer almaktadır
 • İyi bir melatonin kaynağı olması nedeniyle, uyku düzensizliklerine karşıda son derece faydalıdır.
 • Tip 2 şeker riskini de düşürme konusunda yardımcıdır.
 • Felç ve kalp krizi görülme riskini azaltmaya yardımcı olmakla birlikte, genel kalp sağlığını desteklemektedir.Özellikle mevsiminde aşırıya gitmeden düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, vişne suyunun faydaları daha fazla etkisini göstermektedir. Fazla tüketilmesi halinde ise; mide ekşimesi, mide gazı ve ishal gibi farklı rahatsızlıkların görülmesine sebebiyet verebilir. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasında da oldukça faydası vardır. Mide asidini düzene sokup, vücuda bolca enerji verir. Ayrıca kan yapıcı özelliği ile kansızlıkla sorunu olanların bolca tüketmesi gereken meyveler arasındadır. Rahat uyku uyuyamayanların da tüketmesini öneririz. Yatmadan önce bir bardak kadar vişne suyu içerseniz eğer güzel bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Psikolojik sorunları olanların da her gün mutlaka tüketmesini öneriyoruz. Özellikle depresyon sürecinde olan kişilerin hastalıktan kurtulmasını sağlayacak güçlü bir özelliğe sahiptir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları