İnsan dünyasında, 90 yaşından daha çok yaşarsanız, dikkate değer bir yaşa sahip olduğunuz herkes tarafından bilinir. Ancak hayvan dünyasında işler tamamen değişiyor, 90 yaşında olan bir canlı hala bir bebek yaşında olduğu kabul edilir. Bu canlıların bazıları uzun zamandır aramızda, çünkü günümüzde dinozorlar akrabaları oldukları için yaşayan fosiller olarak tabir ediliyor.

1. Tuatara, 110 yaşın üzerinde

Tuatara, 110 yaşın üzerinde

Tuatara, Yeni Zelanda'da yaşayan küçük sürüngen olarak bilinir. Kertenkeleye benzeyen bir yapısı olabilir ama aslında, 200 milyon yıldan fazla bir süre önce Dünya'da yaşayan dinozorlarla ilgili farklı bir soyun beraberinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu türler tehlikede olsa da, bazıları fazlasıyla uzun bir ömüre sahiptir - 110  yıldan fazla!

2. Turuncu kabaca, 149 yaşında

Turuncu kabaca, 149 yaşında

Portakal kabaca yavaş büyüyen, uzun ömürlü bir türe sahiptir. Maksimum yaşam süresi 149 yıl kadar tahmin ediliyor, ancak bugünlerde aşırı avlanma nedeniyle tehlike altındalar.

3. Geoduck, 168 yaşında

Geoduck, 168 yaşında

Geoduck, Kuzey Amerika'nın batı kıyısına özgü büyük bir deniz tarağıdır. Vücudunun yumuşak kısmına kıyasla küçük bir kabuğu vardır, bu yüzden içine gizlenemez. Beş milyardan fazla yumurta üretir. Ve en eski geoduck'ün 168 yaşına kadar yaşadığı kaydedilmiş.

4. 200 yaşlarında bir kızıl deniz kestanesi

200 yaşlarında bir kızıl deniz kestanesi

Kızıl deniz kestanesi sadece Pasifik Okyanusunda bulunur. Kayalık sahillerde yaşar ve aşırı dalgalı alanlardan bulunmaz. Bu türlerin gövdeleri, okyanus tabanı boyunca sürünerek kendilerini korumalarına yardımcı olan keskin dikenlere sahiptir. 

5. Bowhead balinası, 211 yaş

Bowhead balinası, 211 yaş

Bu balina, mavi balina kadar ünlü olmasa da, onu seçkin bir tür yapan bazı enteresan özelliklere sahip. Birincisi, baş balina hayvanlar arasında en büyük ağza sahiptir ve ikinci olarak'da bu canlılar 200 yıldan fazla yaşayabilir ve bu da onları en uzun yaşayan deniz memelisi yapar. Kayıtlara göre bir önceki bowhead balinası 211 yaşında idi.

6. Koi balığı, 226 yaşında

Koi balığı, 226 yaşında

Genel olarak, koi balıkları 50 yıla kadar yaşar, ancak türlerinden biri olan Hanako kırmızı koi balığı , kaydedilen en uzun yaşayan balıktı. 226 yaşlarında öldü ve bir balığın neden bu kadar uzun süre yaşayacağı hala bilinmeyenler arasında.

7. Aldabra dev kaplumbağa, 255 yaşında

Aldabra dev kaplumbağa, 255 yaşında

Dev kaplumbağalar inanılmaz ömürleriyle oldukça ünlüdürler , ancak Adwaita Aldabra dev kaplumbağa, 255 yaşında ölen gerçekten eşsiz bir hayvandı. Birçok bilim adamı, şimdiye kadar yaşayan en eski karasal hayvan olduğunu düşünüyor.

8. Tatlı su inci midye, 280 yaşında

Tatlı su inci midye, 280 yaşında

Tatlı su inci midye uzun bir ömüre sahip bir türdür. Aşırı yavaş büyürler, bu yüzden ortalama ömürleri 86 ile 102 yıl arasında değişmektedir.

9. Grönland köpekbalığı, 400 yaşında

Grönland köpekbalığı, 400 yaşında

Göz korkutucu bakışlar Grönland köpekbalıklarının insanları tehdit edebilecekleri tek şey Aynı zamanda Dünyayı dolaşan en eski omurgalılar olarak anılırlar. Onlar sadece cinsel olgunluğa 150 yıllık ve genelde 
400 yıl  kadar bir ömüre sahiplerdir.

10. Okyanus quahog, 507 yaşında

Okyanus quahog, 507 yaşında

Okyanus quahog yenilebilir bir deniz tarağı türüdür, her yıl kabuğuna bir katman ekleyerek çok uzun bir yaşam süren denizel bir çift kabuklu yumuşakçadır.  507 yıl boyunca yaşayan istiridye Ming'dir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları