AB komisyonu başkanı seçimi için Brükselde gerçekleşen toplantıda 28 AB ülkesinin liderleri, Akdeniz'de hakkını arayan Türkiye'ye yaptırım tehditleri savurdu.

Brüksel'de toplanan 28 Avrupa Birliği ülkesi'nin devlet ve hükümet başkanları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de doğalgaz ve petrol araması yapmalarını kınadı.

Ana gündem maddesi yeni AB Komisyonu Başkanı'nın seçilmesi olan ilk otorumun ardından kabul edilen sonuöö bildirgesinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetleri yürütmesi "yasadışı" olarak belirtildi.

Türkiye’nin söz konusu faaliyetlerinin AB-Türkiye ilişkilerini olumsuz etkilediği belirtilen bildirgede, süreci yakından izleyecek olan AB Konseyi’nin, Komisyon’a “gecikmesizin uygun tedbirlerin alınması için seçenekler sunma” davetinde bulunacağı vurgulandı. 
 

Komisyonun Alacağı Tedbirler Hafif Olmayacak

 
Yakında AB komisyonu başkanlığını bırakacak olan Jean-Claude Juncker ise,“Kıbrıs (GKRY) ile tam dayanışma halindeyiz. Türkiye’nin Kıbrıs’a ait sularda yaptığı şey, kabul edilemez. Komisyonun alacağı tedbirler hafif olmayacak” dedi.
 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da liderler zirvesi sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinde ısrarcı olması durumunda sonuçlarla karşılaşacağını söyledi Çipras, her zamanki ılımlı üslubundan farklı olarak daha saldırgan bir tavır tıkanarak konuştu.

Çipras, “Türkiye’nin saldırganlığında bir artış var. Bunu yalnızca Yunanistan’la ilişkilerinde değil, ABD ve Avrupa ile olan ilişkilerinde de gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları