Websitenizi bir nebze de olsa saldırılardan koruyabilirsiniz. Vereceğimiz temel önlemler sayesinde kolay kolay hackerlerin hedefi haline gelmeyeceksiniz.

Site Güvenliği Nedir? Nasıl Sağlanır?

Verilerinizin güvenli bir şekilde saklanması ve zarar görmemesi için site güvenliği sağlanması gerekir. Alınacak basit önlemler bile sizi hedef olmaktan çıkarır. Sitelere yapılan saldırılar zafiyet tespit araçları ile yapıldığından dolayı bu araçların listelerine düşmemek için bazı önlemler almak gerekir. Zayıf Şifreler

Çoğu siteler ilk kurulduğu zaman kullanıcı adı ve şifreler default(varsayılan) olarak bırakılır.  Basit bir wordlist ile admin panelinize yapılan brute force ataklarıyla şifreniz deşifre olacaktır. Şifrenizi default olarak bırakmasanız bile kullandığınız zayıf şifreler de wordlistler ile kırılabilmektedir. Şifrenizin bu tür araçlarla bulunmasını önlemek için güçlü şifreler kullanabilirsiniz.

Giriş Alanlarına Kısıtlama Getirme

Brute force saldırıları ile çok fazla şifre denemeleri yapıldığı için giriş alanına kısıtlama getirmemek araçların işini kolaylaştırmaktadır.  Hesaba birden fazla girilen yanlış denemelerden sonra geçici olarak kısıtlamak en doğrusu olacaktır. 

Admin Panel Yolunu Değiştirmek

Bilinen bir admin panel yolu her zaman risk oluşturur.  Admin panele bir çok exploit denemeleri yapılabilir ve başarılı olabilirler. Admin panel yolunu güvenli bir uzantı ile gizlemek websitenizin güvenliğini arttıracaktır. 

Captcha Kodları

Admin panele veya üye panellerine brute force saldırılarına karşı önlem almanın bir diğer yolu Captcha kodları ile korumaktır. Captcha kodlarını sadece insanlar çözebildiği için kullanılan hazır araçlar şifre denemelerini yapamayacaktır ve başarısız olacaktır.

Yedekler

Düzenli bir şekilde site yedeklerini almanız verileriniz için daha güvenli olacaktır. Haftalık veya aylık olarak bunu otomatik bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Güncellemeler

CMS(İçerik yönetim sistemi) kullanıyorsanız mutlaka temaları ve eklentileri güncel tutmanız gerekmektedir. Güncellemeler güvenlik açıklarının kapatılması veya sistemde iyileştirmeler içindir.  Ayrıca PHP ve WordPress, Joomla gibi İçerik yönetim sistemlerinin en güncel sürümlerini kullanmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları