Sağlık açısından yararları olan birden çok mücize baharat çeşitleri bulunuyor. Ama yarar açısından bakılacak olursa zencefilin yeri baştan sonra farklı. Diğer popüler günlük takviyelerin yanı sıra, tadı bakımından ağızda mayhoş bir tat bırakıyor. Zencefilin vücudumuza bu kadar yararlı olmasının bir diğer nedeni, gingerol adı verilen bir bileşiğe bağlı olmasıdır.

Gingerol; Antienflamatuardır, yani ağrı kesici özelliği ve şiş bir bölgeyi iyileştirme bakımından iyileştirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda vücuttaki zararlı dolaşıcı olarak nitelendirilen serbest radikalleri nötralize etmeye bire bir antioksidandır. Bu durum sürdürülen yaşam boyunca kansere yakalanma riskini en aza indirir. Her gün zencefil tüketmenin kansere yararının yanı sıra diğer birçok faydası da bulunuyor. Peki, Her gün zencefil yerseniz ne olur? İşte zencefilin faydaları ile ilgili bilmeniz gerekenler;

Reflü Asitini Azaltır

Reflü Asitini Azaltır

Mide asidi yaşamanız yediğiniz yemekten'de kaynaklanıyor olabilir. Bazı insanların mideleri aside özellikle meyillidir. Her ne koşulda ve durumda olursa olsun, mide asidi acı verir. Zencefil asidin geri akışını azaltmada büyük rol oynar, zencefil de bulunan etken maddeler mide asidini giderici ilaçlarda'da kullanılır. Yapılan araştırmalarda edinilen bilgilere göre, her gün çayınıza veyahut yemeğinize, zencefil katmak, asidin geri akışını tamamen ortadan kaldırabileceğini gösteriyor.Vücut Enflamasyonununa Birebir Çözüm

Vücut Enflamasyonununa Birebir Çözüm

Enflamasyon, vücutta yaralı veya enfeksiyon kapmış bir kısmının diğer alanlarda hasarı sınırlamak için izole edilmesi gerektiği zamanlarda fayda sağlayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu yüzden artrit gibi kronik enflamatuar rahatsızlıkları bulunan insanlar zencefil yediklerinde büyük bir rahatlama yaşayabilirler. Zencefil her türlü yaralanmadan sonra iyileşme sürecine destek olur. 

Kansere Yakalanma Riskinizi Minimuma İndirin

Kansere Yakalanma Riskinizi Minimuma İndirin

Zencefilin, kanser hücrelerinde etkisi için çalışmalar hali hazırda yürütülmeye devam ediliyor. Araştırmalarda edinilen bilgilere göre, zencefilin yumurtalık kanseri hücrelerini kemoterapi ilaçlarından daha hızlı ve güvenli bir şekilde öldürdüğünü göstermiştir. Ayrıca zencefilin, kolon ve bağırsak iltihabını da önlediği bulunmuştur. Zencefil ve kanser konusunda devam eden çalışmaların sonuçlarını takip etmek gerekiyor!

Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim Sistemini Düzenler

Zencefil sadece mide asit akışını durdurmaz, ayrıca bağırsaklarınızdaki iltihabı da en aza indirir. Ayrıca mide bulantısında da büyük rol oynar. Bunun nedeni, zencefilin, midenin bozulmasına neden olan zararlı bakterileri yok edebilen doğal bir antibiyotik olmasıdır.

Baş ağrılarını önler ve rahatlatır

Baş ağrılarını önler ve rahatlatır

Zencefilin anti-enflamatuar özellikleri, en sık görülen şikayetlerden olan baş ağrılarının tedavisinde de yardımcıdır. Zencefil, ağrıyı kesmek için doğal bir yoldur. Aslında, araştırmalar her gün zencefil yemek baş ağrıları ve migren ağrılarını geçirir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları