Ay'ın oluşumu ile ilgili bir çok teori bulunuyor. Ana teorilere baktığımızda dikkate alınan üç teori üzerinde duruluyor. Ay nasıl oluştu? Ayın oluşma evreleri nelerdir ? Ay dünyadan koparak mı oluştu? Ayın oluşma sebebi nedir ? gibi soruların cevabı Biliniyo'da...

Ay nasıl oluştu? gibi sorulara cevap olarak biraz araştırma yaptık. Bu konuda bir çok fikir atılsa da ayın nasıl oluştuğu hala bilinmiyor.4 milyar yaşından fazla bir geçmişi olan ay, Dünya ile karşılıklı çekim gücü sonucunda gel-git olaylarına neden oluyor. Ay'ın sırrı konusunda bir çok rivayet olsa'da bu sorunun cevabı gizemini korumaya devam ediyor.

Ayın Oluşumu ile İlgili Teoriler

Ay'ın oluşumu ile ilgili üç ana teori ortaya atılıştır. İlki Dünya'nın oluşumu esnasında dönüş hızının çok yüksek olması ardından dünyadan koparak Ay'ın oluşmasıdır.

Araştırmalar ise bu kopma olayının gerçekleşmesi için Dünya'nın kendi ekseni etrafında iki saatte bir dönüş yapması gerekir ve bu mümkün değildir. Aynı zamanda Dünya ve Ay'ın kimyasal bileşimleri çok farklıdır.

Diğer teoriye göre Ay, Dünya'nın yakınlarından geçerken çekim alanına giren bir gök cismidir fakat ayın hızını kesip onu yakalayacak kadar büyük bir enerji miktarı bugüne kadar bilinen hiçbir oluşum ile sağlanamaz.

Üçüncü teoriye göre Ay, Dünya çevresinde dolanan gaz, toz ve küçük taşlardan meydana gelen parçacıkların zamanla bir araya gelmesi sonucunda oluşmuştur.Ancak kimyasal farklılık burada da devreye giriyor. Yani bu teorilerin hiçbiri Ay'ın oluşumuna dair tutarlı bir açıklamada bulunamamıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları